Yumuşak Doku Romatizması

Kaslardan ve kasları kemiklere yapıştıran bağlardan kaynaklanan ağrılara yumuşak doku romatizması adı verilir. Kas zorlamaları, gerilime bağlı kasılmalar, uzun süreli hatalı oturma, hava değişiklikleri kaslarda hassas noktaların gelişmesine neden olur.

Kaslardan ve kasları kemiklere yapıştıran bağlardan kaynaklanan ağrılara yumuşak doku romatizması adı verilir. Kas zorlamaları, gerilime bağlı kasılmalar, uzun süreli hatalı oturma, hava değişiklikleri kaslarda hassas noktaların gelişmesine neden olur. Bu noktalar ağrı oluşturur. Boyun ve omuz arası, ense, kürek kemiğinin yakınındaki bölgeler, enseden bele uzanan kaslar hassas nokta oluşumunda en sık tutulan bölgelerdir. Bu bölgelerden tetiklenen ağrılara fibromiyalji adı verilir. Bu ağrılar yıllarca alevlenmelerle sürer.

Tedavi olarak yapılan masaj geçici rahatlama sağlar. Yumuşak doku romatizmasının tedavisinde kas gevşeticiler ve antidepresan ilaçların büyük yararı vardır. Hassas, tetikleyici noktalara yapılan enjeksiyonlar ile de tedavide başarı sağlanır.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Yumuşak Doku Romatizması biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz