Yorgunluk

Yorgunluk, yaşam aktivitelerini yerine getirmede yeterli enerjiyi bulamama olarak tanımlanabilir.

Yorgunluk hissi her zaman kondüsyon kaybına bağlı değildir. Ancak kondüsyon kaybı mutlaka yorgunlukla sonuçlanır.

Yorgunluk ve bazen eşlik eden halsizlik psikolojik nedenlere bağlı olabilir ancak psikolojik nedenlidir demeden önce mutlaka detaylı muayene ve altta yatan bir sorun olup olmadığının araştırılması önerilir.

Yorgunluk; kansızlık, kronik enfeksiyon, romatolojik hastalıklar gibi iç hastalıklarını ilgilendiren bir hastalık belirtisi olabilir. Ancak yorugunluk, halsizlik altta yatan bir kanserin bazen de ilk bulgusu olabilir.

Yorgunluk neden kaynaklanır?

Yorgunluk alkol, sigara, uyku düzensizliği veya kondüsyon kaybı gibi nedenlerle olabildiği gibi bazı hastalıkların da belirtisi olabilir.

Bunlar arasında bazı vitamin eksiklikleri, şeker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, kalp hastalıkları, kas romatizması sayılabilir.

Yorgunluk tedavi edilebilir mi?

Öncelikle yorgunluğun nedeninin belirlenmesi gerekir.

Daha sonra tespit edilen hastalığın tedavisi ile beraber bu süreçte zayıflamış olan kasların çalıştırılması ve kondüsyon kaybını düzeltecek aerobik egzersiz programının uygulanması ile tedavi edilebilir.

Kondüsyon kaybı ne anlama gelir?

Kondüsyon kaybı, aktivite esnasında kalp ve akciğerlerin kaslara yeteri kadar oksijen sağlayamaması olarak tanımlanabilir.

Kondüsyon, kişinin egzersizi devam ettirebilme yeteneğidir. Kasların oksijeni kullanabilme kapasitesi ve kalp ve akciğer sisteminin bunu sağlama yetisine bağlıdır.

Kondüsyon geliştirilebilir mi?

Kondüsyonu geliştirmenin en iyi ve yegane yolu, aerobik egzersiz dediğimiz kalp hızının belli bir seviyede tutulduğu egzersizlerin düzenli olarak yapılmasıdır.

Bunlar; yürüme, koşma, bisiklet, yüzme gibi sporlardır. Kondüsyon gelişimi için bu sporları haftada en az 3 kere 20 dakikadan az olmamak üzere kalp hızı kontrolü ile yapmak önerilmektedir.