Yenidoğan solunum sıkıntısı

Doğumdan önce bebeğin oksijen ihtiyacı plasenta tarafından karşılanırken, bebeğin akciğerleri içinde bir miktar amnios sıvısı ile sönmüş balon gibidir. Doğumda bebeğin aldığı ilk nefes ile akciğerler açılır ve içeride bulunan sıvının yerini hava alır. Bu olay genellikle doğumu takip eden ilk 2-6 saatte gerçekleşir. Bazı durumlarda bu sıvının atılması gecikerek akciğerlerin bir kısmından oksijen alışverişi olmaz. Bu durumda bebek ihtiyacı olan tüm oksijeni alamaz ve solunum sıkıntısı içine girer.

Bebek normalden daha hızlı nefes almaya ve yorulmaya başlar. Solunum desteği sağlandığı takdirde rahatlar ve genelde tablo 3-4 içinde iyileşir. Yeni doğan solunum sıkıntısı geçici bir durumdur ve sezaryen doğumlu bebeklerde daha sık görülür.

Doğumun ilk saatlerinden itibaren solunum sıkıntısı başlayan bebek kuvöz içine alınarak solunum desteği makinesine bağlanır. Bebek solunum desteği ile rahatlayamaz ise mutlaka yoğun bakım tedavisine alınmalıdır. Bebek ne kadar küçükse tedavi süreci o oranda uzar.

Yaşamın ilk ayı tüm solunum sıkıntısının çok sık olduğu dönemdir. Birçok değişik nedene bağlı olarak da solunum sorunu ortaya çıkabilir. Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların %20’sini solunum sorunları nedeniyle yatışı sağlanan bebekler oluşturur.

Yeni doğan solunum sıkıntısı oluşturan nedenler nelerdir?

  • Erken doğum sonucu akciğerlerinde kayganlığı sağlayan surfaktan maddesi eksikliği olan bebekler (Respiratuar Distres Sendromu)
  • Annesi diyabet olan bebekler
  • Anne karnında mekonyumunu (ilk dışkı) yapan bebekler, bu sıvıyı doğum anında akciğerlerine kaçırabilirler ve solunum sıkıntısına girebilirler
  • Doğuştan akciğer ve metabolizma hastalığı olan bebekler
  • Bazı enfeksiyonlar solunum sıkıntısı oluşturabilir.

Solunum sıkıntısı tedavisi nasıl yapılır?

Genelde geçici solunum güçlüğü çeken bebeklerde bu durum 2 - 5 gün içinde düzelse de vakaların ağırlığına göre solunum sıkıntısı çeken bebeklere solunum cihazıyla destek vermek gerekebilir.

Tedavi sürecinde, sürfaktan maddesi akciğerlere solunum yolundan konan bir tüp aracılığıyla verilerek bebeklerin akciğerinin gelişmesi sağlanır.

Bebeğin bu süre zarfında beslenmesi de ihmal edilmemelidir. Bebeğin beslenmesi için damar yolunu açılır ve göbek kordonundan kateter yoluyla sıvı verilir. Tüm bunlar bebekte enfeksiyon riskini artıracağı için profilaktik antibiyotik tedavisine de başlanır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz