Yatan Hastalarda Enteral (Ağızdan) veya Tüp Yardımı ile Beslenme Desteği

İhtiyacı olan hastaya ağızdan direkt veya mide ya da bağırsaktan geçen bir tüp yardımı ile sıvı ve besin detesteği yapılmasına enteral beslenme denir.

İhtiyacı olan hastaya ağızdan direkt veya mide ya da bağırsaktan geçen bir tüp yardımı ile sıvı ve besin detesteği yapılmasına enteral beslenme denir.

Enteral ürünlerin uygun kullanımı ile gerekli ve yeterli besin öğeleri sağlanır. Uygun yöntemin seçimi, ürünlerin başlangıç hızının ve konsantrasyonunun kontrolü ve besin gereksinimine kadar sistemik olarak artırılması tüple beslenme için önemli faktörlerdir. Enteral uygulamalarına başlamadan önce hastanın tanımlanması açısından kapsamlı bir beslenme konsültasyonu yapılmasında fayda vardır.

Oral/Ağızdan enteral destek: Enteral beslenme ağızdan yapılacak ise ya tüm beslenme gün içerisinde enteral ürünler verilerek yapılır ya da bu enteral ürünler normal beslenmeye ek olarak destek şeklinde hastaya verilir.

Nazogastrik ile beslenme: Burundan yerleştirilen bu tüpler kısa dönem beslenme için tercih edilir fakat daha uzun sürelerde de kullanılabilir. Kolay ve ucuz bir uygulamadır. 

PEG/Mideden direkt beslenme desteği: Mideden direk tüple besleme yöntemidir. Uzun dönem beslenmeler için önerilmektedir. PEG cerrahi yerleştirmesinin birçok avantajı vardır. Yapılması kolay, daha ucuz ve daha az komplikasyonu vardır. Tüpün yanlış yerleştirme ve tıkanma riski daha azdır.

PEJ/Barsaktan direkt beslenme desteği: İnce barsaktan direk tüple besleme yöntemidir. Uzun dönem beslenmeler için önerilmektedir.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Yatan Hastalarda Enteral (Ağızdan) veya Tüp Yardımı ile Beslenme Desteği biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz