Yaşlılarda kafa travması

Yaşlılarda kafa darbesi yani travma sonucu komplikasyonlar, daha fazla ve şiddetli olabilir. Buna bağlı olarak yatış süreleri uzayabilir. Kafatasına alınan bir darbe, yaşlılarda travma şiddetinden bağımsız olarak beyin kanamamalarına yol açabilir.

Beyin kanaması, kafatasının altında damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesine denir. Aslında her yaş grubu için geçerli olabilen beyin kanamaları; travmalar, eşlik eden bazı kan hastalıkları, ilcalar ve yaşın ilerlemesiyle damarların  tıkanma riskinin yükselmesi gibi birtakım sebeplerle artar. Özellikle belirli bir yaştan sonra tansiyon hastalarında beyin kanamaları görülebilir.

Kafa darbelerinden sonra yaşlılarda genellikle izlenen kanamalar, “subdural kanamalar” diye bilinir. Özellikle farkına varılmayan bir travmanın sonucu aylar sonra klinik belirtiler ortaya çıkabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tür saptanmış kanamalara “kronik subdural kanama” adı verilir. Bu durumda damarlardan sızan kan, beyin zarı altında birikerek beynin sıkışmasına neden olur.

Bilinçsiz kan sulandırıcı kullanmayın

Beyin kanamasına doğumsal damar değişiklikleri, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda  alkol kullanımı gibi nedenlerin de yol açabileceği biliniyor. Kan hastalığı, damar tıkanıklığı, kalpte ritim sorunu olanlar genellikle aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlara ihtiyaç duyar. Bu ilaçlar beyin kanaması riskine yol açabilir.

Hastalığın tanısı genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikiyle konur. Hastaların tedavisinde kanamanın büyüklüğüne, yerleşimine ve hastada meydana getirdiği tabloya bağlı olarak cerrahi girişim de gerekli olabilir. Cerrahi gerekli değilse konservatif olarak hastanın tedavisi yapılır. Cerrahi tedavinin uygulama ve zamanlanması gibi kritik kararlar, hastanın genel klinik durumuna göre kararlaştırılmalıdır.

Kanama her an oluşabilir

Travma olmaksızın beyin kanamalarına rastlanma sıklığı, 100 bin kişide 10 civarındadır. Beyin dokusu içine olan kanamalar çoklukla derin yerleşimli olur ve klinik tablo aniden gelişebilir. Hastada ciddi  baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve kanamanın etkilediği beyin bölgesine bağlı olmak üzere görme kaybı, konuşma bozukluğu, felç gibi belirtiler gelişebilir. Orta yaşın üzerinde, şeker hastalığı, damar sertliği ve tansiyon yüksekliği olanlarda bu tablonun ortaya çıkması durumunda , beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta hemen tam donanımlı bir hastaneye götürülmelidir.

Ev kazalarına dikkat!

Yaşlılarda görülen en sık travma nedeni, düşmedir. Bunun büyük  bölümünü, ev kazaları oluşturur. Yaşla meydana gelen fizyolojik değişiklikler, bazı kronik hastalıklar ve unutkanlık gibi nedenlerle yaşlılar sıklıkla ev kazaları yaşamaktadırlar.

Müdahalede 24 saat çok önemli!

Beyin içinde başlayan bir kanama, başlangıçta belirti veremeyebilir. Bu nedenle kafa travması geçiren kişi, travma sonrası 24 saat müşahade altında tutulmalıdır. Çünkü kanama ilerleyen saatlerde artabilir ve beyne baskı sonucu, kişiyi komaya sokabilir, hatta ölüme sebep olabilir. Eğer kazadan sonra ilerleyen saatlerde kusma ve dalgınlık gibi şikayetler ortaya çıkarsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Beyin kanamasında en büyük riskli oluşturan hastalık yüksek tansiyon varlığıdır. Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesi, beyin kanamalarına neden olabilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz