Yardımla yuvalama (Assiste hatching)

Embriyoyu dıştan çevreleyen zara zona pellucida adı verilir. Bu zarın olması gerektiğinden kalın olması, embriyo enjeksiyonuna rağmen gebeliğin olmaması ya da embriyonun bölünme hızının normalden yavaş olması gibi durumlarda Tüp Bebek Merkezimizde; yardımla yuvalama (asssite hatching) denilen teknik kullanılır. Bu tekniğin amacı; embriyoların rahme tutunma oranlarını arttırmaktır.

Zona denilen embriyonun dış zarının kalın olması yaşa bağlı olarak gözlenebildiği gibi dondurulmuş embriyoların çözülmesi sonrasında uygulanan işlemlere bağlı olarak da zar sertleşip kalınlaşabilir. Ya da bazen de bu durum herhangi bir nedene bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilmektedir.

Embriyoyu çevreleyen zarın (zona) kalın ve sert olması durumunda embriyo zarı yırtıp çıkamadığı için rahme tutunması zorlaşabilir.

Bu gibi durumlarda embriyoyu çevreleyen dış zar (zona) mekanik olarak ya da lazer kullanılarak inceltilebilir. Zonanın bu yöntemlerden herhangi biriyle inceltilmesi işlemine yardımla yuvalama (assiste hatching) işlemi adı verilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz