Yapay kalp destek cihazı ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası dönemde neler olur?

Modern yapay kalp destek cihazları; vücudun içerisine yerleştirilen, gürültüsüz çalışan, komplikasyon riski eski modellere oranla çok daha düşük cihazlardır. Kalbin içine yerleştirilen bu cihazlar, ihtiyaç duydukları enerjiyi karın ön duvarından dışarı çıkan ince bir kablo yardımıyla bağlandığı pillerden alır. Ameliyat sonrasında hasta ve yakınları, bu pilleri düzenli olarak değiştirmeyi ve yeniden şarj etmeyi öğrenirler.

Bu cihazlar ameliyathanede genel anestezi altında yapılan ameliyatlarla hastaya takılır. Hangi kalp destek cihazının seçileceği, hangi teknikle hastaya takılacağı cerrahi ekip tarafından hastanın özelliklerine göre belirlenmektedir. Yapay kalp destek cihazı ameliyatı ortalama 3-6 saat sürmektedir. Ameliyat süresi takılan cihazın türüne, uygulanan cerrahi yönteme ve hastaya bağlı bazı faktörlere göre farklılık gösterebilmektedir.

Ameliyatı biten hastalar, yoğun bakımdaki özel nakil odasında uyanırlar, tüm bulgular normale geldiğinde solunum cihazından ayrılırlar. Ameliyat sonrası ilk 3-4 günü yoğun bakımda geçiren hastalar, ardından aileden bir yakını ile birlikte kalacakları, servisteki özel odalarına alınırlar. Servisteki takip ve tedavileri süresince fizik tedavi rehabilitasyon programı ve cihazla ilgili eğitim programı devam eder.

Herşey yolunda giderse; yapay kalp destek cihazı ameliyatından sonra hastalarımız ortalama 20-25 gün sonra hastaneden taburcu edilirler. Hastaneden taburcu olurken, bütün hastalar ve yakınları cihazın çalışmasını, pillerin değişimini, cihazla birlikte banyo yapmayı, düzenli olarak kablo giriş yeri pansumanını, kan sulandırıcı ilaç kullanımını ve bununla ilgili kan testini (INR) öğrenmiş olurlar.

Ameliyat olan hastalarımız, yapay kalp destek cihazı ile yaşadıkları süre boyunca bazı ilaçlar kullanmak, düzenli test ve kontrollerden geçmek durumundadır.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz