Vajinal Akıntı

Kadınların jinekoloğa başvurma sebeplerinin başında vajinal akıntılar gelir. Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir.

Böylelikle cinsel ilişki sırasında vajen kayganlığı sağlanır, yürüme ya da egzersiz esnasında sürtünmeye karşı dudak kısımları tahriş olmaz, vajinada bulunan mikroplar dışarı atılır.

Menopozla birlikte östrojen hormonunun azlığına bağlı olarak vajinal sıvının salgılanmasının azalması sonucu vajinal kuruluk oluşur.

Normal / anormal akıntı farkı nasıl anlaşılır?

Doğal (fizyolojik) akıntılar berrak ve sıvı yumurta akını andırır yapıda, kokusuzdur. Kaşıntı şikayeti yaratmaz ve cinsel ilişkide ağrı, yanma hissi oluşturmaz. Fizyolojik akıntılar aktif hormon üretiminin devam ettiği üreme çağında görülür. Örnek olarak;

  • Adet kanaması öncesi
  • Cinsel uyarı sonucu
  • Gebelikte rahim ağzındaki bezlerin salgıları gebeliği ve bebeği korumak için tüm hamilelik boyunca görülen akıntıları verebiliriz.

     

Eğer akıntı normale göre artmış ise, görüntüsünde, yapısında, kokusunda değişiklik olmuş ise mikrobik vajiniti anlayabilmek için vajinal muayene ve kültür yapılmalıdır. Koyu sarı, yeşil, kahverengi, kanlı, köpüklü, kötü kokulu, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, normal dışı kanama gibi belirtilerle seyreden bir akıntı çoğu durumda genital enfeksiyona işaret eder.