Tüm Vücut Elektriksel Kas Uyarımı (EMS) ile Postural Rehabilitasyon

Kas iskelet sisteminde özellikle omurgayı ilgilendiren travmatik, mekanik ya da cerrahi sorunların tedavi edilmesi sürecinde, öncelikle ağrı ve fonksiyon kaybının giderilmesi hedeflenir.

Kas iskelet sisteminde özellikle omurgayı ilgilendiren travmatik, mekanik ya da cerrahi sorunların tedavi edilmesi sürecinde, öncelikle ağrı ve fonksiyon kaybının giderilmesi hedeflenir. Kişinin fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile ağrısının kontrol altına alındığı aşamada ise hedef artık, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılık yaşamamak ve yaşam kalitesini artırabilmektir.

Ancak çoğu zaman, günlük yaşam alışkanlıkları, meslek, hobi ve spora dönüş aşamasında sıkıntılar yaşanmakta ve  birçok hasta, yaralanmış olan vücut bölgesini bu aktiviteler sırasında yeniden incitebilmektedir.

Bu aşamada EMS sistemi ile egzersiz yapmak, mükemmel bir seçenek oluşturur. Bu sistemde vücuda giyilen bir yelek ve üzerindeki elektrotlar sayesinde bir taraftan elektriksel kas uyarımı yapılırken, aynı zamanda uzman bir eğitmen eşliğinde aktif olarak egzersiz yapılır. 

Egzersiz, kişinin anatomik ve mekanik tüm özellikleri göz önünde bulundurularak yapıldığından sakatlanma riski yoktur ve elektrik uyarımı sayesinde çok verimli olur. Diğer bir deyişle haftada 2 kez ve bir seansta toplam 25 dakika uygulanan bu egzersiz sistemi ile tüm vücut ve özellikle de omurgada yeterli güçlendirme sağlanabilir.

Aslında elektrik uyarımı ile kası aktive etmek, yıllardır fizik tedavi ve rehabilitasyonda kullanılan bir yöntemdir. Sinir hasarı nedeniyle kasın uyarılamadığı durumlarda, ya da kasın kullanılmama nedeniyle kitlesinin azaldığı ve gücünü kaybettiği durumlarda dışarıdan uygulanan bu elektrik akımları kas erimesini engeller.

Bir kasın hareket halinde iken elektrikle uyarılarak içerdiği tüm liflerin her açıda kasılmasını sağlamak son derecede etkin bir yöntemdir. Özellikle de kol ve bacaklarda uygulanabilen ve sonuçları yüz güldürücü olan bu uygulama tüm vücut EMS ile yeni bir boyut kazanmıştır. Çünkü bu sistemde gövde kasları ve özellikle de omurgayı dik tutmakla görevli olan iç korseleme (core) kasları çalıştırılabilmektedir. 

Bir örnek verilecek olursa, sırt ve bel ağrıları nedeniyle tedavi olan bir hastada, omurgaya binen yüklerin azaltılabilmesi için gövdeyi saran derin ve yüzeyel kas gruplarının çalıştırılması gerekir. Ancak bu kasların güçlenmesini sağlayacak hareketlerin önemli bir kısmı, kişinin ağrılarının tetiklenmesine neden olabilir.

Bu nedenle omurga rehabilitasyonu çok yavaş bir hızda ve uzun bir sürede gerçekleşir. Çoğu zaman ise ağrının geçtiği aşamada tedavi sonlandırılır. Oysa ki asıl bundan sonraki süreçte omurganın rehabilitasyonu ile mekanik bozukluklarının kalıcı olmadan düzeltilmesi ve sonraki atakların engellenmesi gerekir. Birçok hasta yetersiz rehabilitasyon sonrasında yaşamına döndüğünde yeni bir atakla başvurmaktadır.

EMS, özellikle derin gövde kaslarının hızlı bir şekilde güçlenmesini sağlayarak, ağrılı dönem sonrasındaki normal yaşama dönüş sürecini tam ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. 

Kliniğimizde uygulanan 'Doğru duruş, sağlıklı yaşam' programı EMS'nin bu özellikleri kullanılarak yaratılmış özgün bir güçlendirme programıdır.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
Tüm Vücut Elektriksel Kas Uyarımı (EMS) ile Postural Rehabilitasyon biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz