TrueBeam STx

TrueBeam STx’i benzer teknolojilerden farklı kılan ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu çok daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans, süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır. 

TrueBeam STx, gelişmiş bir radyoterapi cihazıdır. Genellikle ulaşılması güç bölgelerdeki tümörlerin tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. TrueBeam STx’i benzer teknolojilerden farklı kılan ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu çok daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans, süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır. 

TrueBeam özellikleri

En önemli avantajı konforlu olması, hedefe yönelik tam doğruluk ve hassasiyetinin yüksek olmasıdır. Hassas noktalarda olan ve değişik tipli tümörlerin tedavisi için ideal bir yöntemdir. 

Tedavi cihazının en büyük özelliği tedavi öncesi ve sırasında alınan 3 boyutlu görüntülerle tümörün yerini saptamak ve ışınların devamlı tümörü hedeflemelerine imkan sağlamaktır. Tümörler genellikle düzgün şekilli değildir. TrueBeam STx, ışınları şekillendirerek tümörün şekline uydurur ve böylece tümörün etrafındaki sağlam dokunun daha az doz almasını sağlar.

Özelikle beyin ve tüm vücuttaki küçük hacimli ve riskli organlara komşu tümörlerin tedavisinde tercih ediliyor.

TrueBeam sayesinde birçok kanser tipi tedavi edilebiliyor. Hızlı olması tedavi süresini 10-30 dakikadan 2 dakikaya kadar düşürebilir. Hastanın daha kısa süre masada yatması tümör hareketinin azaltılmasını, dolayısıyla da sağlıklı doku korumasının da en üst seviyeye çıkarılmasına olanak sağlar. Sistemin hassasiyeti 1 milimetreden daha az ölçümlerle artar. Akciğer ve karaciğer gibi solunumla yer değiştiren tümörlerin tedavisinde de çözüm önerileri bulunmaktadır.
Uygulamada, bilinen radyoterapi süreçleri geçerlidir. Tedavi süresinin yaklaşık 5 kata kadar kısalmasının avantajıyla hastanın tedaviye de uyumu artmaktadır. Tedavi sürecinde görüntüleme yöntemlerinin koordinasyonu ve hızı sayesinde normal doku korunma oranı arttırılarak yan etkiler azaltılır ve tümör üstünde tedavi etkinliği yoğunluk ayarlanarak arttırılır.

TrueBeam, IMRT, IGRT, Gated RT, RapidArc, SRS, SBRT gibi kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi tekniklerinin hepsini bir arada bulunduruyor. TrueBeam STx, solunum takibini gerektiren akciğer, karaciğer, meme gibi organlardaki tümörlerin radyoterapisinde kullanılıyor. 

Tümörün bulunduğu alana doğrudan yüksek tedavi dozu verilebiliyor. Bu sayede;

 

  • Işın, hedefin merkezinde odaklandığı için sağlam dokular az ışın alıyor.
  • Bir seansta yüksek doz verilebiliyor.
  • Mekanik sistemi hızlı hareket ediyor.
  • Işının hızlı verilmesi ile ışınlama süresini kısaltıyor.

     

TrueBeam yan etkileri

Sadece tedavi uygulanan bölgeyi etkilediği için vücut genelinde yan etkisi olmaz. Uygulandığı bölgeye göre lokal ve farklı yan etkiler oluşabilir. 
Her hastanın, tedavi sürecine tepkisi farklılık göstereceğinden doktorunuz sizi yan etkilerle ilgili tedavi öncesinde bilgilendirecektir.
“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”
TrueBeam STx biriminden
Uzman Görüşü Alın

Uzman Görüşü Alın

Adınız Soyadınız
GSM
Eposta Adresiniz