Böbrek nakli yolculuğunda nelerle karşılaşacaksınız?

Böbrek nakli yolculuğunda nelerle karşılaşacaksınız?

Kategoriler

Böbrek Nakli Merkezimize başvuran son dönem böbrek hastaları organ nakli koordinatörlerimiz tarafından karşılanır. Hastaların böbrek nakli için uygun olup olmadıkları yapılan detaylı taramalar sonrası doktorlarımız tarafından değerlendirilir.

Yapılan taramalarda; kan tetkikleri, radyolojik tetkikler, kalp incelemeleri yer almaktadır. Bu taramalar başta nefroloji (böbrek hastalıkları) olmak üzere pek çok farklı branştan doktor tarafından; böbrek nakil cerrahı, kardiyoloji uzmanı ve gerekli diğer uzmanlar değerlendirilir.

Kadavra listesine alınması uygun bulunan hastaların Sağlık Bakanlığı’nın özel veri sistemine kaydı yapılır. Bu aşamadan sonra hasta böbrek nakli için Ulusal Bekleme Listesi’ne girmiş olur. Bir yakınınız size böbrek vermek istiyor ise canlıdan böbrek nakli için verici de (size böbreğinin birini vermeğe gönüllü olan yakınınız)detaylı olarak incelenir. Gönüllü bağışçının, sağlığının bozulmaması, zarar görmemesi, nakil sonrasında normal ve sağlıklı hayatına geri dönmesi esastır. Bu nedenle böbrek bağışlayacak olan kişinin detaylı kan ve idrar tetkikleri, bilgisayarlı tomografi ile karın taraması yapılır ve uzman değerlendirilmesinden geçer. Ancak sağlıklı olduğu tespit edilen kişiler böbrek vericisi olarak kabul edilir.

Canlı vericiden böbrek nakli için alıcı ve verici hazırlık aşaması Böbrek Nakli Merkezimizde bir hafta içinde tamamlanabilmektedir. Ameliyatın ne zaman olacağı böbrek naklinin canlı ya da kadavra kaynaklı olmasına göre değişmektedir. Canlı böbrek naklinde operasyon zamanlaması önceden belirlenir ve verici - alıcı bir gün öncesinde hastaneye yatırılır. Kadavra böbrek naklinde ise organın hastanede bulunma zamanına göre operasyon zamanı planlanır ve hasta gece gündüz her an hastaneye yatış için çağırılabilir. Bu sebeple kadavra organ için bekleyen hastalar

24 saat kendilerine ulaşılacak bir telefon numarasına sahip olmalı ve her an hastaneye gelecek şekilde hazır olmalıdır. Kadavra böbreğin ideal şartlarda en fazla 24 saat içinde nakledilmesi gerekir. Hastanın hazırlığı ile eş zamanlı olarak alıcıyla böbrek vericisi arasında kross tetkiki (crossmatch testi) yapılır. Bu testin sonucu olumlu çıkarsa en kısa zamanda böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirilir.

Nakil esnasında

Canlı verici böbrek naklinde en önemli konulardan biri gönüllü böbrek bağışçısına zarar gelmemesidir. Böbreğini bağışlayan kişi için ileriki hayatında artmış bir risk olmamalıdır. Yakınlarına böbrek bağışlamak isteyen kişiler merkezimizde detaylı tetkikten geçirilir ve farklı branştan pek çok uzman tarafından incelenirler.
Bu tetkik ve uzman görüşleri organ nakli konseyinde son kez incelenerek böbrek bağışlamak için kişinin uygun olup olmadığına karar verilir. Gururla söyleyebiliriz ki
Böbrek Nakli Merkezimizde gerçekleştirilen 500’ün üzerinde böbrek nakli ameliyatında sorumluluk alınan hiçbir vericide ciddi bir sağlık problemi olmamıştır. Böbrek nakli takip programımızda da sadece alıcılar değil, vericileri de senelik tetkikleri ile takip edilmektedir Gönüllü böbrek bağışçılarının güvenliği canlı vericili böbrek nakli ameliyatlarını sürdürebilmemizin en önemli dayanağıdır.

Türkiye’de öncü bir ekip tarafından gerçekleştirilen ileri tekniklerle gönüllü böbrek bağışçısından böbrek alımı daha güvenli şekilde yapılabilmektedir. Türkiye’de ilk kez retroperitonoskopik nefrektomi ameliyatı Böbrek Nakli Merkezimizin Direktörü Prof. Dr. Barış Akin tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem sayesinde böbrek
vericilerinde karın içi organlara dokunmadan ve kalıcı bir hasar vermeden ameliyat gerçekleşebilmektedir.

Böbrek nakli sonrası takip

Böbrek naklinin başarılı olarak değerlendirilmesi için sadece, ameliyat süreci kadar nakil sonrası takip süreci de çok önemlidir. Böbrek Nakli Merkezimizde her nakil hastamızı büyük bir titizlik ve özenle takip etmekteyiz. Çünkü böbrek naklinde esas amaç nakledilen böbreğin uzun yıllar sağlıklı çalışmasını sağlamaktır. Bu nedenle
Böbrek Nakli Merkezimizin üzerinde durduğu en önemli konu nakil sonrası hastaların ve vericilerinin düzenli bir program içerisinde takibidir. Yakınlarına hayat hediyesi vermiş olan vericilerimizi de düzenli bir takibe almaktayız.

Böbrek vericileri ameliyattan sonra ortalama üç gün içinde evlerine dönebilmektedir. Eve döndükten bir hafta sonra tekrar tetkik vermek için hastaneye davet edilirler. Vericilerin, tetkikler için ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir ve daha sonra ise senede bir defa tetkik için hastaneye gelmeleri istenir. Böbrek Nakli
Merkezimizde; böbrek veren değerli insanları yakından takip eden bir ekip olarak hiçbir böbrek vericisinin bugüne kadar ciddi bir sağlık problemi yaşamamış olmasının verdiği mutluluk ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Böbrek nakli sonrası yaşam

Yeni bir hayat ve yeni bir gün. Artık evinizdesiniz, sevdikleriniz ve aileniz ile birliktesiniz. Bunun devamlılığını sağlamak elinizde, şimdi dikkat etmeniz gerekenlere göz atalım. İlk biyokimya kontrolünüz hastanemizden ayrıldıktan iki gün sonra yapılacaktır. İlk kontrolden sonrada, haftada iki kez biyokimya tetkikleriniz için hastanemize gelmeniz gerekmektedir. Hastanemize gelip tetkik yaptırma sıklığınız daha sonra, haftada bir, 15 günde bir, ayda bir olarak değiştirilecektir.

 • Kullandığınız bağışıklığı baskılayıcı ilaçların (immün süpresör ilaçlar) dozları kandüzeyine göre ayarlanmaktadır. Bu nedenle düzenli kan vermeniz çok önemlidir.
 • Başka laboratuarda tetkik yaptırdıysanız sonuçlarınızı çıkar çıkmaz Böbrek Nakli Merkezimize iletmelisiniz.
 • Kan verme saatiniz kullandığınız ilaçlara göre ayarlanmalıdır.
 • Tetkikleri yaptırdıktan sonra 48 saat içinde aranmazsanız, bizimle mutlaka temasa geçiniz.
 • İnsülin tedavisi görüyorsanız taburcu işleminden sonra diyabet polikliniği tarafından takibiniz devam edecektir.
 • Ameliyattan bir ay sonra cilt klipleri alınacaktır. Yara yerinde kızarıklık, şişlik ya da sıvı oluşumu gözlerseniz hemen bizimle iletişime geçiniz.
 • Günde en az 2000-3000 cc (2-3 litre) kadar sıvı almak idrar çıkışı için önemlidir.
 • İlaçları doktorunuzun söylediği biçimde, aynı saatte alınız ve kendi kendinize ilaç dozunu ve miktarını asla değiştirmeyiniz.
 • Herhangi bir nedenle bizim verdiğimiz ilaçların dışında bir ilaç kullanmanız gerektiğinde lütfen bize danışınız.

Sosyal yaşam

Özellikle ilk bir sene içerisinde takip çok önemlidir. Ancak daha sonrasında bunun devamlılığını sağlamak için biyokimya kontrollerinizi yaptırmanız, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız ve genel sağlık kurallarına uymanız gereklidir. Böbrek nakli olduktan sonra sizleri artık yeni bir yaşam beklemektedir. Yeni böbreğinizle ömür boyu sağlıklı yaşamanız mümkündür.

Böbrek nakli sonrası hastanın sosyal hayata dönmesi, normal bir aile ve ev hayatı sürdürmesi, daha önceden yaptığı işini yapması mümkündür. Nakilden sonra beden gücünün yerine gelmesi bir süre alabilir. İlk aylarda özellikle enfeksiyon hastalıklarından korunmak için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar hem böbreğin, hem de hastanın korunması açısından önemlidir. Burada önemli bazı kurallar hatırlatılmıştır.

Neler yapmalısınız?

 • Kilo takibi,
 • Tansiyon takibi
 • Ateş takibi,
 • Diyabet hastasıysanız şeker ölçümü,
 • Ellerinizi sık,sık yıkamalı.Genel vücut temizliğine ve diş bakımına önem
 • vermelisiniz,
 • Duş şeklinde banyo yapmanız uygundur, oturma banyolarından kaçınınız,
 • Maske kullanmanızı önermiyoruz ama gribal enfeksiyon geçiren kişilerle yakın
 • temastan kaçınınız,
 • Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmalısınız,
 • Sigara içilen ortamdan uzak durmalısınız,
 • Evcil hayvanları evinizde bulundurmayınız.

Beslenme

Yeni ve normal bir hayata kavuşmak iştah üzerinde olumlu etki yapar. Aynı zamanda kortizonlu ilaçlarında iştahı arttırdığı unutulmamalıdır. Bu neden ile çoğu kez hastalar böbrek nakli olduktan sonra çok yemek yiyerek kilo alırlar.

Kilo artışı ile metabolizma sonucunda ortaya çıkan ve böbrek tarafından uzaklaştırılan atık ürünlerin miktarını artırarak böbreğe ayrı bir yük getirir. Ayrıca aşırı yemek kan şekerinde de yükselmeye neden olabilir.

Dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yemekleri doktorunuz aksine bir şey söylemedikçe az tuzlu pişiriniz.
 • Kan yağlarınızın normal olması için kolesterolü yükseltecek gıdalardan
 • kaçınmalısınız.
 • Yemeklerinizi zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü gibi sıvı yağlarda pişiriniz.
 • Kızartma yerine ızgara, teflon tavada yağsız pişirme, buharda pişirme gibi
 • yöntemleri kullanınız.
 • Temizliğinden emin olmadığınız yerlerde yemek yemeyiniz.

Egzersiz ve spor

Spor yapmaktaki amaç daha sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Aerobik, düz bisiklet sürmek, yürüyüş ve yüzmek; kalp, akciğer, kas ve iskelet sistemi için en güvenilir egzersizlerdir. Dikkat etmeniz gerekenler;

 • Yavaş yavaş başlayıp giderek egzersiz miktarını arttırınız.
 • Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmayınız.
 • Yüzmek için havuzu değil denizi tercih ediniz.

Cinsel yaşam

Başarılı bir böbrek naklinden sonra genellikle cinsel yaşam düzelir ve nakilden birkaç ay sonra kendinizi yeteri kadar iyi hissettiğinizde cinsel faaliyetlerinize
başlayabilirsiniz. Erkeklerin çoğu cinsel güçlerini tekrar kazanırlar ve kadınlarında ameliyattan birkaç ay sonra adet kanamaları düzene girer. Bununla birlikte, bazı ilaçlar, cinsel fonksiyonu azaltabilir. Bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuz ya da transplantasyon ekibinizden yardım isteyebilirsiniz.

Soğuk algınlığı veya herpes gibi enfeksiyona sahip olmadığı sürece birini öpmek sorun yaratmaz. Cinsel yaşama dönüldüğünde, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar için de önlem alınmalıdır. Her iki tarafından cinsel birleşmeden önce ve sonra kendilerini su ve sabun ile iyice yıkamaları önemlidir. Bağışıklığı baskılayıcı
ilaçlar doğum kontrol hapları ile olumsuz etki oluşturabilir. Spiral gibi rahim içi araçlar enfeksiyon riskini arttırabilir. Prezervatifler nakilden sonra enfeksiyondan korunmak için uygun bir yol olmakla birlikte istenmeyen gebelikleri önlemekte etkin olmayabilir. Diyaframlar da bir diğer seçenektir. Çok eşi olanlarla ilişkiye girmekle ve/veya evlilik dışı ilişkilerle cinsel hastalık kapma ihtimali çok fazladır. Bu tip ilişkilerden kaçınılmalıdır.

Çocuk sahibi olmak

Böbrek nakli olan yüzlerce kadın anne olmuş, ve böbrek nakli olan birçok kişide baba olmuştur. Kadınların gebe kalması konusunda en az 1 yıl geçmesi önerilir. Hamile kalmadan önce Nakil takip ekibinizi bilgilendirmeniz gereklidir bebek için zararlı olabilecek bazı ilaçların kontrollü bir şekilde değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca
hamilelik sürecinde yakın takip önemlidir.

Sosyal hayat

 • Ameliyattan sonra doktorunuzla konuşarak bir – iki ay içinde işinize dönebilirsiniz. Ancak yaptığınız iş konusunda doktorunuza bilgi vermeniz gereklidir.
 • Öğrenciyseniz okulunuza gidebilirsiniz.
 • Nakilden sonra seyahat etmenizde sakınca yoktur. Ancak uzun mesafeli gezilerden önce doktorunuza danşmalı, yanınıza yeterince ilaç almalısınız.

Bizimle Temasa Geçmenizi Gerektiren Durumlar:

 • 38 derecenin üzerinde ateş,
 • İdrar miktarında azalma, renk değişikliği ve yanma hissi,
 • Ayak ve el bileklerinde şişme,
 • Birden ortaya çıkan yüksek ve düşük tansiyon,
 • Tekrarlayan kusma ve ishal,
 • Öksürük ve nefes darlığı.
 • Dişiniz ile ilgili problem var ve diş hekiminiz antibiyotik önerdi ise
 • Herhangi bir aşı yapılması yada önerilmesi durumunda
 • Suçiçeği, zona,tüberküloz veya herhangi bir çocukluk hastalığına maruz kalındığında.


Sizi takip eden Organ nakli Koordinatörünü arayabilirsiniz. Bunların dışında YAŞAMI TEHDİT EDEN ACİL durumlarda Organ Nakli Koordinatörünüzü aramadan bulunduğunuz bölgedeki en yakın hastanenin acil servisine başvurarak böbrek nakilli olduğunuzu söylemeniz yeterlidir.


Böbrek nakli danışma hattı

Tel: +90 2122240484, +90 5493505650,
Fax: +90 2122910375

www.bobreknakliturkiye.com.tr

 

Tarih 31.10.2016 editor@florence.com.tr
Paylaş