Topuk Ağrısı (Topuk Dikeni) ve Akupunktur

Sabah yataktan kaktığınızda yere basarken topuk ağrısı nedeniyle zorlanıyor musunuz? Bu ağrı birkaç adımdan sonra azalıp, gün içinde ayakta durmakla artıyor mu? Topuğunuzda batar tarzda ağrı mı var?
Cevabınız evetse, topuk dikeni hastalığınız olabilir.
Topuk dikeni rahatsızlığında ayak tabanındaki ince kasların topuk kemiğine yapışma yerinde zorlanma, aşırı yük binmesi ya da bazı iltihaplı romatizmal hastalıklara bağlı olarak yangı (inflamasyon) oluşur. Zamanla bu bölgede gelişen anormal bir kemik dokusu topuk dikeni oluşumuna neden olur.
Kilo fazlalığı olanlar, uzun süre ayakta çalışanlar topuk dikeni için risk altındadır. Bu kişilerde ayak tabanına binen yük artmıştır. Ayak tabanına binen yükün artması bu hastalığın en önemli nedenidir.
Tedavisinde birçok alternatif olmakla birlikte, mutlaka yapılması gereken şeylerin başında topuğa binen basıncın azaltılması gelir.
Başlıca tedaviler; Topuk kortizon enjeksiyonu, Topuğa PRP enjeksiyonu, radyofrekans akım tedavisi, ESWT şok dalga tedavisi, Ultrason ve elektroterapi, manuel terapi, akupunktur tedavisidir.