Tiroid Cerrahisinde Robotik Yöntem

Tiroid ameliyatlarında ROBOTİK CERRAHİ’nin önemi büyüktür. Cerrah, koltuk altında oluşturacağı 5 cm’lik bir kesiden, robotik kollar yardımıyla boyuna kadar ulaşabilir. Robotun kolları cerrahın el hareketleri sayesinde hareket eder. İnsan eli 180 derece dönebilirken, robotik kollar sayesinde hekim 360 dereceden daha fazla döngü yaratabilir. Robotla yapılan ameliyatlarda cerrah, dar bir bölgede dahi rahatlıkla hareket edebilir, o bölgeyi 3 boyutlu olarak görebilir.

Robotik Tiroid Cerrahisi’nin Faydaları

  • Boyun adaleleri kesilmediği için hastanın iyileşmesi daha hızlıdır.
  • Hasta daha az ağrı çeker.
  • Hastanın boynunda iz kalmaz. Estetik açıdan avantaj sağlar.
  • Hastanın ses tellerini hareket ettiren sinirler korunabilir.
  • Hastanın ParaTiroidi bezleri korunabilir.


Robotik Tiroid Cerrahisi Ne Zaman Yapılır?

Tek taraflı Tiroid nodülü ameliyatından, total Tiroidektomi’ye kadar ameliyatlarda Robotik Tiroid Cerrahisi uygulanabilir.

Robotik Tiroid Cerrahisi ile ses tellerini hareket ettiren sinirler korunabiliyor.

Tiroid bezinde birden fazla nodül olmasına tıp dilinde multinodüler Tiroid denir. Böyle durumlarda önce ilaç tedavisi uygulanır. Eğer tedaviye olumlu yanıt alınamazsa Tiroid total olarak çıkarılır. Geçmiş dönemde, Tiroid bırakılarak parça çıkarılmasının nedeni, alttaki ses tellerini hareket ettiren siniri zedelememektir. Artık Robotik Tiroid Cerrahisi sayesinde, sinirin üzerinden operasyon yapılarak Tiroid tamamen çıkarılabiliyor. Böylece ses tellerini hareket ettiren sinirler korunmuş oluyor.

ParaTiroidi bezlerinin işlevselliği bozulmuyor.

Robotik Tiroid Cerrahisi ile ParaTiroidi bezlerinin işlevselliği bozulmuyor. Tiroid’den ayrıştırarak yanlışlıkla alınması önlenmiş olunuyor. ParaTiroidi bezleri kalsiyumun kemiklerde kalmasını ve vücuttaki metabolik dengeyi sağlıyor. ParaTiroidi bezleri alındığında vücutta hipokalsemiye (kalsiyum yetersizliğine) yol açıyor.

İlgili Yazılar: