Vestibüler Tetkikler(baş dönmesi-denge testleri)

Vestibüler tetkikler; iç kulakta yer alan denge organındaki  yarım daire kanallarının ve bu kanallardaki sıvı hareketlerinin belirlenmesi için uygulanır. 

Yatar pozisyonda kulaklara değişik ısıda hava verilerek uygulanan test sırasında birkaç dakika süren baş dönmesi oluşur. Oluşan tüm biyo-elektrik aktivite ve göz hareketleri kaydedilerek iç kulak ve denge organının çalışması, beyin ve beyincik ile ilişkileri saptanıp baş dönmesinin sebebi belirlenmeye çalışılır.


Posturografi; denge bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılan bir testtir. Aynı zamanda tedavi  amacıyla da uygulanabilmektedir.

Yaklaşık 20-30 dakika süren testte; hasta test aracı içinde denge plakalarının üzerinde ayakta durur. Zemindeki basınca hassas denge plakalarına uyguladığı kuvvet ölçülerek bilgisayara iletilir ve değerlendirilir.


İç kulak denge merkezinde yer alan kalsiyum karbonat kristallerinin yerlerinden ayrılarak mevcut sıvı içinde serbest hareket etmesi sonucu oluşan baş dönmelerinin teşhisi ve aynı zamanda tedavisi için uygulanan özel hareketlerdir.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.