Tetik nokta enjeksiyonu

Tetik noktalar kas dokusundaki düğüm bölgeleridir. Bu noktalar çoğu zaman bulundukları bölgeye göre baş, boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına neden olurlar. Bu ağrılar halk arasında kulunç olarak da adlandırılır.
Düğümlerden kaynaklanan en sık sendrom miyofasyal ağrı sendromudur. Miyofasyal ağrı, travma, sürekli tekrarlanan kas aktiviteleri ve bozuk postürden kaynaklanan ağrıdır. Sıklıkla boyun bölgesinde görülür ve ağrıya kas kasılması eşlikeder. Bu ağrılar; masaj, buz uygulaması ve germe egzersizleri, bazen de yüzeysel kaslara tetik nokta enjeksiyonlarıyla giderilir.

Özellikle ense, boyun ve kürek kemiğinin üzerinde önemli sayıda tetik nokta vardır. Tetik noktalara bağlı ağrılar zaman zaman çok şiddetli olabilir.Tetik nokta enjeksiyonu düşük doz lokal anestetik ilacın dikkatli bir şekilde tetik nokta içine verilmesi şeklinde yapılır. Tetik nokta enjeksiyonu ağrılı değildir ve belirli aralıklarla tekrarlanabilir. Temel felsefesi kas spazmının kaynaklandığı tetik noktasını zayıflatmaktır.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.