Spect tek foton ışınımı yapan bilgisayarlı tomografi

Bilgisayarlı tomografi cihazlarına benzeyen ve gama ışınlarıyla gerçekleştirilen nükleer tomografik görüntüleme tekniğidir. 

SPECT bir gama kamera tarafından farklı açılardan taranan 2 boyutlu görüntüleri, bilgisayar yardımıyla 3 boyutlu tomografik görüntü haline dönüştürür. Çalışma prensibi açısından gama kameradan hiçbir farkı olmamasına rağmen SPECT dedektörleri genellikle180–360 derece dönebilecek şekilde tasarlanmışlardır. 
SPECT yöntemi sıklıkla; miyokard perfüzyon sintigrafisi (Kalp sintigrafisi) ve beyin perfüzyon sintigrafisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte bu yöntem ile; kemik, böbrek, akciğer ve karaciğer gibi organ sintigrafilerini de tomografik olarak uygulamak mümkündür. SPECT yöntemi ile elde edilen görüntüler Bilgisayarlı Tomografi (CT) görüntüleriyle birleştirildiklerinde daha doğru lokalizasyon verebilmektedir. 

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.