Saç ekimi

Kadın ve erkekte gözlenen saç kaybının nedenleri farklılık göstermektedir.

Erkeklerdeki saç kaybının başlıca nedeni genetikken, kadınlarda gözlenen saç kaybının nedenleri; hormonel değişiklikler, tiroid sorunları gibi bazı hastalıklar, kansızlık, demir başta olmak üzere mineral eksiklikleri, stres, travmalar.. olabilmektedir.

Saç kaybının tedavisi, sorunun kaynağına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazen altta yatan hastalığın tedavi edilmesi, vücutta eksik olan minerallerin ya da vitaminlerin yerine konulması saç kaybını durdurabilmektedir. Bazı durumlarda ise tek çözüm saç ekimidir.

Saç ekimi; donör bölge olarak adlandırılan bölgedeki greftlerin, saç kaybının yaşandığı bölgelere stratejik olarak nakil edilmesi olarak tanımlanabilir.

Saç ekimi sonunda görünüşünüz ciddi ölçüde değişir ve iyileşir. Bu sayede kendinize olan güveninizde artış olabilir. Ancak sonuçlar her zaman idealinizdeki gibi de olmayabilmektedir. Beklediğiniz başarılı sonuçların elde edilebilmesi için; doğru yerde doğru hekimlerin elinde olduğunuzdan emin olmanız, ameliyat öncesi beklentilerinizi doktorunuza tam olarak anlatmanız, doktorunuzun saç ekimi sonrası elde edilecek sonuçları net olarak gözünüzde canlandırmanızı sağlayabilmesi ve bu konuda doktorunuzun gerçekçi ve olabildiğince net cevaplar vermesi  önemlidir.

Saç ekimi düşünen kişilerin donör (verici) alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçların olması gerekmektedir. Saç yapısı, rengi, sertlik derecesi, dalgalı olması gibi diğer faktörler de yapılacak saç ekiminin sonucunu etkilemektedir.

Saç ekimi cerrahi bir işlemdir ve ameliyathanede bu konuda tecrübeli ve eğitimli doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde güvenli bir girişimdir. 

Saç ekiminde; donör (verici) alandan puch (panç) denilen aletler aracılığı ile greft adı verilen tekli ikili üçlü ya da dörtlü saç kökü içeren yapılar, saçsız olan bölgelere nakledilir.

Saç ekiminde greftlerin doğru toplanması kadar, stratejik yerlere ve doğru yönler verilerek ekim yapılması da oldukça önemlidir.

Saç ekimi oldukça meşakkatli ve dikkat isteyen bir girişimdir. Ancak bu sayede sonuçlar başarılı ve doğal olabilmektedir.

Saç ekimi  genellikle kendinizi daha rahat ve konforlu hissetmeniz için sedasyon altında lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle ağrı duymazsınız. Bazı durumlarda ise genel anestezi de kullanılabilmektedir.

Saç derisinin sağlıklı şekilde beslenmesini sağlamak için ilk seferinde greftler bir inç in 1/8 i kadar aralıklarla yerleştirilir. Daha sonraki aşamalarda bu aradaki alanlar doldurulur. Doktorunuz donör (verici) alanın zarar görmemesi için greftleri alırken büyük bir titizlikle alır ve yerleştirirken de saçların doğal büyüme yönüne uygun olarak yerleştirir.

Ekim işlemi tamamlandıktan sonra saç derisi temizlenir ve temiz gaz örtülerle örtülür.  (Sadece donör alan bandajlanır, ekim yapılan alana greftlerin zarar görmemesi için dokunulmaz)

İstenen sonuçların elde edilmesi için bazen tek seans bazen de çoklu seanslar gerekebilmektedir. Bu tamamen hastanın anatomisine, sorunun büyüklüğüne bağlıdır.

Saç ekiminden sonra gerginlik ve hafif düzeyde ağrı hissedebilirsiniz.

Donör (verici) alanda bulunan bandaj, bir gün sonra çıkarılır ve pansuman yapılır. Ameliyattan 2 gün sonra ise doktorun tarif ettiği şekilde saçlar yıkanır.

İlk 1 hafta yeni ekilen greftlerin kanlanması ve tutması için oldukça önemlidir. Bu süre içinde uyuma pozisyonunuza dikkat etmeli, zorlayıcı aktivitelerden kaçınmalı, direkt güneş ve  darbelere karşı oldukça dikkat etmelisiniz. Diğer dikkat etmeniz gerekenler doktorunuz tarafından size detaylı olarak aktarılacaktır.

• Saç ekiminde 4-6 hafta sonra ekilen saç telleri dökülür. Bu durum tamamen normaldir ve geçici bir durumdur.

• Saç ekiminden  yaklaşık 9-12 hafta sonra saçlar büyümeye başlar

• Yaklaşık 6 ay sonra ekilen saçların %60'ı çıkmaktadır. Ancak kesin sonuçlar için 1-1,5 yıl beklenmelidir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz