Robotik genel cerrahi ameliyatları

Bu kavram cerrahide lazer kullanımı gibi duyulduğunda çok heyecan veren bir kavram olsa da aslında kullanılan aletler bir robot değil uzaktan kontrol edilen sistemlerdir. Ancak "robot" kelimesi aynen "lazer" sözcüğündeki gibi hastaları daha çok etkilemektedir.

Robotik cerrahi laparoskopik cerrahi temelinde çalışan bir sistemdir. Laparoskopik cerrahide aletleri bizzat cerrah ve asistanı kullanırken robotik cerrahide cerrah bir konsolun önünde oturarak aletleri uzaktan yönlendirmektedir.

 Robotik cerrahide en önemli avantajlar üç boyutlu bir görüntünün sağlanabilmesi ve ileri teknolojik aletler ile normalde güç olan manevraların karın içinde rahatlıkla gerçekleştirilebilmesidir.

Genel cerrahi alanında robotik uygulamalar güncel olarak yapılıyor olsa da henüz standart olarak kabul edilmiş değildirler.

 Robotik cerrahinin en önemli dezavantajları çok yüksek maliyetli aletlerin kullanımı ve laparoskopik deneyime ek olarak özel bir eğitim gerektirmesidir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.