PET-MR

PET MR Nedir?

MR, Manyetik Rezonans Görüntüleme anlamına gelir; vücuttaki organ, doku ve yapılar hakkında detaylı morfolojik bilgi vermek amacıyla manyetik çekim gücünü ve radyo dalgalarını kullanan bir tarama tekniğidir.

PET, Pozitron Emisyon Tomografisi anlamına gelir; vücuttaki doku ve organların fonksiyonelliğini ölçmeye yarayan bir görüntüleme testidir.

PET MR, iki yöntemi tek bir taramada birleştiren bir hibrid görüntüleme cihazıdır. Metabolik aktivite fonksiyonel MR görüntüleme ve anatomik detayın birarada olması, doktorlara, hastalıkları daha kesin ve doğru değerlendirmenin yanı sıra, fizyolojik süreçleri daha iyi anlama imkanı verir. Böylece çok düşük radyasyona ortamında, onkolojik, nörolojik ve kardiyovasküler hastalıkların tespiti, karakterizasyonu,  evrelenmesi ile tedavilerinin daha kolay, hızlı ve doğru yapılmasına olanak sağlar.

PET MR ile tüm vücut taraması, yüksek kalitede anatomik detay alınarak gerçekleştirilebiliyor. İleri teknoloji ürünü olan PET MR cihazı ile 3 boyutlu değerlendirme yapılarak en hassas düzeyde bilg

PET MR onkolojik, nörolojik ve kardiyovasküler hastalıkları daha doğru bir şekilde tespit etmek, tan koymak, kanser vakalarında evrelendirmek ve tedavi yanıtını değerlendirmek için tüm vücut Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) ve Pozitron Emisyon Tomografisi'nin (PET) güçlerini birleştiriyor. Aynı zamanda, radyasyon riskini ciddi ölçüde azaltan PET MR bazı çocuklarda ve genç erişkinlerde güvenle kullanılabiliyor.

PET-MR;

 • MR radyasyon içermediğinden hasta PET MR da PET CT incelemenin 1/3 oranında radyasyon alır. 
 • Güçlü görüntüleme sistemi olan 3 Tesla MR testi ile yüksek çözünürlüklü  PET tarayıcısını bir arada sunar.
 • Teşhis güvenilirliği arttırır

PET MR; tüm vücudu (baştan ayaklara kadar), kısmi tüm vücudu (baştan uyluk ortasına kadar) ve/veya vücudun istenen spesifik bölgelerini (örneğin göğüs, batın, pelvis) aynı anda hem MR, hem de PET tarama ile görüntüleyen bir hibrid görüntüleme yöntemidir.

Görüntülemenin PET bölümü için, düşük miktarda radyoaktif madde vücuda enjekte edilir.Enjeksiyon sonrası hasta, sessiz bir ortamda, maddenin vücuda dağılması için sınırlı hareket ederek 45-60 dk bekler. Radyoaktif işaretleyici maddenin çoğu, genellikle hastalıklı bölgelere karşılık gelen, daha yüksek kimyasal aktivite gösteren hücrelerde birikecektir.

Sonrasında, PET-MR'dan elde edilen görüntüler işlenir ve şüpheli hastalığın tespiti ve karakterizasyonu için doktor tarafından değerlendirilir.


Vücudunuzda metal veya medikal/mekanik cihazlar varsa personelimizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Kalp pili, defibrilatör, serebral anevrizma klipsi veya metal işitme cihazınız varsa bu inceleme YAPILAMAZ. Tüm takılarınızı ve işitme cihazı, metal fermuarlı kot pantalon, piercing ve çıkarılabilir diş malzemesi gibi metal nesneleri çıkarmak zorundasınız. Metal içermeyen bir kıyafet tercih etmeniz, hastane önlüğü giymenizi gerektirmeyebilir.


Yorucu aktivitelerden kaçının ve kafeinli ürünler (kahve, çay, gazlı içecek, çikolata vs.), kafeini alınmış ürünler veya içecekler tüketmeyin. Düşük karbonhidratlı yiyecekler tercih edin (ekmek, makarna, patates, pilav, tahıl, fasulye veya tatlı önermiyoruz).  PET MR işleminden en az 24 saat öncesinden vücudu yoracak ve zorlayacak bütün egzersiz ve ağır işlerden kesinlikle kaçınması gerekiyor


İncelemeden önceki 6 saat içinde hiçbir şey yiyip içmemeli, çiğnememeli veya sigara içmemelisiniz. Su içebilir ve ilaçlarınızı alabilirsiniz.   Tetkiklere gelirken kan şekerinin normal seviyelerde seyretmesi önemli bir rol oynuyor. 

Tüm takılarınızı ve metal fermuar, piercing ve çıkarılabilir diş malzemesi gibi metal nesneleri çıkarın. 


Eğer böbrek fonksiyonlarınızda yetersizlik varsa, diyabetikseniz veya 70 yaş üzerindeyseniz, inceleme zamanında böbrek fonksiyonunuzu değerlendirmek için kanda kreatinin düzeyinizi ölçeceğiz. Hidroksiüre ilacı alıyorsanız randevunuzu alırken bizi bilgilendirmeniz önemlidir. İnceleme öncesi ve sonrası bol su için.


Danışmaya, reçeteniz, varsa sigorta kartınız ve tamamlanmış formlarınızı verin. Eğer ek formlar gerekirse, bu esnada size verilecektir.

Resepsiyon görevlisini ya da teknisyeni, aşağıdaki durumlar hakkında bilgilendirdiğinizden emin olun:

 • Özellikle iyodine karşı olmak üzere herhangi bir alerjiniz varsa,
 • Böbrek fonksiyonlarında bozukluk veya bir böbrek hastalığı hikayesi varsa,
 • Hamile iseniz, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veya emziriyorsanız,
 • Halihazırda herhangi bir ilaç alıyorsanız,
 • Vücudunuzda herhangi bir metal ya da medikal cihaz implantı varsa,
 • İşitme cihazınız varsa,
 • Diyabetiniz varsa,
 • Astımınız varsa,
 • Başka bir kurumda yapılan ilişkili herhangi bir inceleme varsa. Tanı sürecinde yardımcı olması amacıyla önceki herhangi bir inceleme ile MR/PET sonuçlarını karşılaştırmak isteriz.

Randevunuzdan 15 dakika önce hastaneye gelmeyi planlayın.


PET MR teknisyeni, vücudunuzun içinde ve dışında metal olmadığını doğrulayacak ve medikal hikayenizi gözden geçirecektir.

Sonra hemşire veya teknisyen, kolunuza veya elinize iğne/kateter yerleştirecektir. Ardından kan şekeri düzeyiniz ölçülecek ve radyoaktif işaretleyici, damar yolu ile uygulanacaktır.

Daha sonra, radyoaktif işaretleyicinin vücudunuzda dolaşmasına ve hücreler tarafından emilmesine edilmesine olanak sağlamak üzere, yaklaşık bir saat boyunca dinlenmeniz için çok sessiz bir odaya alınacaksınız. Radyoaktif işaretleyici, metabolik hızlarına göre normal ve anormal dokular tarafından alınacaktır.

Bir saat sonra mesanenizi boşaltmanız istenecektir; ardından PET MR odasına alınacaksınız ve tarama masasına oturmanız istenecektir. Tüm vücut (baştan uyluk ortasına kadar) ve/veya istenen spesifik bölgeler (örneğin göğüs, batın, pelvis) gibi vücudunuzun tarama yapılan bölgesi, üzerinize konacak antenler ile rahat bir şekilde algılanacaktır. Üzerinizdeki anten, mümkün olan en temiz görüntülerin alınmasını sağlamak için manyetik alanların ve radyofrekans sinyallerin uygulanmasını ve kaydedilmesini maksimize eder.


Üzerinde yattığınız tarama masası, makinenin içine girecek ve test başlayacaktır. Makine sizinle hiç temas etmeyecektir. Mümkün olan en iyi görüntüler için olabildiğince hareketsiz kalın. PET MR teknisyeni tarama sırasında sizinle odada kalamayacak olmasına rağmen, interkom aracılığıyla sizinle odanın dışından konuşabilecektir.

Bütün görüntüler kaydedildikten sonra, tarama masası PET MR makinesinden çıkacaktır ve teknisyen, masadan kalkmanıza yardımcı olmak için geri dönecektir.

PET MR taraması, vücutta taranan bölgeye bağlı olarak 45-50 dakika sürebilmektedir.


Radyoloji ve Nükleer Tıp uzmanlarımız birlikte koordine bir şekilde filmlerinizi yorumlayacak, varsa önceki incelemelerle karşılaştıracak ve kaydedilen, düzeltmesi yapılan ve imzalanan bir rapor yazacaktır. Rapor daha sonra, PET MR isteyen doktor ile paylaşılacak. Doktor, raporu okuyacak ve bulguları sizinle değerlendirecektir.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.