Mide küçültme ameliyatları

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARINDAN NE BEKLEMELİYİZ?

• Mide küçültme ameliyatlarının mekanizmaları nasıldır?
mide küçültme ameliyatları
Mide küçültme ameliyatları tek tip değildir. Mide küçültme ameliyatlarındaki mekanizmalar şöyle sıralanabilir;

o Gıda alınması sınırlayarak daha az yenmenin sağlanması ile kilo verilmesini sağlayan ameliyatlar
o Alınan gıdaların bağırsaktan emilmesini azaltarak kilo verilmesini sağlayan ameliyatlar 
o Yukarıda bahsedilen her iki mekanizmanın kullanıldığı (hem gıda alımının hem de emiliminin sınırlandırıldığı) kombine ameliyatlar

• Kimler mide küçültme ameliyatları için uygun aday olabilir?

o Vücut kitle indeksi (VKİ)  % 40 tan daha fazla olan kişiler,
o VKİ % 35-40 arası olan ve aynı zamanda hipertansiyon, diyabet, astım, GERD (gastroesofajiyal reflü hastalığı), üriner inkontinans, tıkayıcı uyku apnesi durumu.. gibi ek sağlık durumlarının varlığı söz konusu olan hastalar,
o VKİ % 30-35  olup beraberinde diyabet ve metabolik sendromu olan hastalar bariyatrik cerrahi için aday olabilirler.

• Mide küçültme ameliyatlarının tipleri nelerdir?

Bariyatrik cerrahinin farklı çeşitleri vardır. Sleeve gastrektomi ve gastrik band ameliyatları denilen ameliyatlar ile mide hacmi küçültülür. Bunlar "kısıtlayıcı" cerrahi tipleri olarak adlandırılır.
Duodenal switch gibi ameliyalar ise  barsak sisteminin bir kısmını by-pass eder, bu sayede yenilen gıdaların çok azı emilerek kana karışır. Doktorlar bu ameliyatları "malabsortif" yani "emilim azaltıcı" ameliyatlar olarak adlandırırlar. 

• Mide küçültme ameliyatına karar vermek

Doktorunuz öncelikle; kilo vermeye hazır olup olmadığınızı, uyum gösterip göstermeyeceğinizi, fiziksel ve psikolojik olarak bu sürece hazır olup olmadığınızı dikkatlice kontrol edecektir. 
Bu kontroller sonucunda doktorunuzla aday olduğunuz ameliyat tipinin kazanımlarını ve risklerini karşılıklı oturarak değerlendireceksiniz. 
Doktorunuz ameliyat öncesi sizden; sigarayı bırakmanızı, bir miktar kilo vermenizi, kan şekerinizin kontrol altında olmasını sağlamanızı isteyebilir. Bunlar ancak sizin katılımınızla mümkün olan şeylerdir.

• Mide küçültme ameliyatlarına hazırlık

Doktorunuz ameliyat öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili size detaylı bilgi verecektir.
Ancak pek çok cerrahi müdahalede olduğu gibi; en az 1 hafta öncesinden aspirin ve aspirin içeren ilaçlar ve kan sulandırıcı bitkisel ürünleri kullanmaktan kaçınmanız, yine 24-48 saat öncesinden doktorunuzun istediği gibi beslenmeniz gereklidir.
Tüm mide küçültme ameliyatları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

• Mide küçültme ameliyat yöntemleri; açık ameliyat, laparoskopik ameliyat

Cerrahınız açık ya da laparoskopik cerrahi yöntemini önerebilir. Laparoskopik yöntemin çeşitli artıları vardır. Laparoskopik ameliyatlarda; ameliyat sonrası iz çok daha ufaktır,  komplikasyonlar açık ameliyatlara göre daha az olma eğilimindedir, ameliyat sonrası toparlanma süresinin daha hızlıdır.
Laparoskopik  yöntemle ameliyatlar bir kaç adet  ufak kesilerle yapılabilmektedir. Laparoskopik ameliyatlar;  laparoskop denilen ışıklandırılmış özel kamera sistemi ile monitöre aktarılan görüntüler yardımı ile yapılmaktadır. Açık ameliyatlarda ise 25 cm'e varabilen kesiler yapılmaktadır.

• Roux-Y Gastrik Bypass ameliyatı ile mide küçültme

Bu ameliyatta cerrah midenizi küçültür. Cerrah boyutu neredeyse bir çay fincanı büyüklüğünde yeni bir mide yapar. Midenin geri kalanı yerinde durur ama artık devre dışıdır, yediğiniz gıdalar bu kalan mide kısmına ulaşmaz.

Daha sonra cerrah, uygun  mesafede  ince bağırsağı keser. Kesmiş olduğu bağırsağın bir ucunu daha önce oluşturmuş olduğu küçük "yeni mide" ye ağızlaştırır/bağlar, devre dışı kalmış olan büyük mide ve oniki parmak bağırsağından gelen kısmı daha ileride ince bağırsağa bağlar. Bu görüntü "Y" harfine benzer.  
Sonuçta midenin büyük kısmı işlev dışı kalmış olarak içeride durur. Gıdalar sadece yeni oluşturulan küçük mideye gelir. Burada mide salgısı, karaciğerden gelen safra ve pankreastan gelen enzimler ve kimyasallar ile gıdalar sindirilir.

• Sleeve gastrektomi ameliyatı ile mide küçültme

Bu ameliyatta cerrahınız midenizin  % 75'ini alır. Alırken kullandığı teknikle geriye size tüp şeklinde bir mide kalır.
Mide tüp haline gelse de yemek borusu ile bağırsak arasındaki yerini korur. Ameliyattan sonra midenizin depolama özelliği kaybolmuş olur. Mideniz küçük bir tüp haline geldiği için çok az yemenize rağmen hemen doygunluk hissedersiniz, açlık hissinde ciddi azalma olur.
Yemek sonrası ise kolaylıkla acıkmazsınız, çünkü "gherlin" denilen "açlık hormonu" üreten mide bölümleri bu ameliyat sırasında çıkartılır.
Bu ameliyat laparoskopi ile yapılabilmektedir.

• Ayarlanabilir mide bant yöntemi (AGB veya Lap-band) ile mide küçültme

Cerrahınız bu yöntemde  midenin üst kısmında yemek borusuna yakın yerde mideye ayarlanabilir kelepçe benzeri bir  bant takar. Ayarlama bandı şişirilerek ya da indirilerek ayarlanır. Şişirildiğinde mideti sıkar ve midenin üst kısmında küçük bir poş (cep) oluşturur. Alınan gıdalar midenin bu küçük kısmında kalır ve kolaylıkla midenin büyük kısmına geçemez.
Yemek yediğinizde küçük mide parçasındaki gıdalar mide duvarında gerginlik yapar, beyne tokluk sinyalleri gider ve iştah azalır. 
Mideye takılan bu bant ayarlanabilir ve istenildiğinde ameliyat ile çıkartılabilir.
Ayarlanabilir mide bant yöntemi ameliyatı laparoskopik yöntem ile yapılabilmektedir.

• Vertikal gastrik bant (VGB veya mide zımbalama) ile mide küçültme 

Cerrahlar bu ameliyat yöntemini  daha yeni ve iyi yöntemler olduğu gerekçesiyle eskisi kadar sık kullanmamaktadır.  
Vertikal gastrik bant ameliyatında amaç midenin üst kısmında küçük bir cep oluşturmak, erken doygunluk sağlamak ve gıdaların midenin büyük kısmın geçişini geciktirmek ve bu sayede kilo kaybını sağlamaktadır.
Mideye hem stapler denen cihazlarla müdahale edilir hem de bant takılır. 

• Biliyopankreatik diversiyon ile mide küçültme

Bu ameliyat tipi gıda emilimini azaltan (malabsorbtif) ameliyat gurubuna girer. Gıdalar ile alınan kalorilerin önüne geçilmesi sağlanır.
Cerrahın ilk işi midede küçük  bir poş/cep oluşturmaktır.  Bu sayede gıda alımı sınırlanır. Daha sonra midenizin ve bağırsaklarınızın büyük kısmını devre dışı bırakan bypass yapar.
Bu ameliyatlar en ciddi kilolu insanlar için tercih edilmektedir. 

• Mide küçültme ameliyatı sonrası 

Yapılan ameliyat hangisi olursa olsun bir süre hastanede kalmanız gerekecektir.
Bu dönemde ağrı kesiciler verilir, çıkabilecek problemlerin önüne geçmek için doktorunuz sizi yakından takip eder, vücudunuzun sıvı kaybetmesi önlenir ve kan şekeriniz düzenlenir.

• Mide küçültme ameliyatı sonrası dönemde beslenme

Öncelikli olarak sıvı gıdaların alımı söz konusudur. Bir süre sonra katı gıdalar alınmaya başlanır. Ne zaman katı gıdalara geçeceğinize doktorunuz karar verecektir. 

Sonrasında ise diyetisyenler tarafından size özel hazırlanan beslenme planına uymanız önemlidir.Eski yeme düzeninizden farklı olarak daha küçük porsiyonlar ve daha düşük kalori alımı söz konusudur. Ayrıca bu diyet programı ile yeterli besin almanız, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerden mahrum kalmamanız  da sağlanacaktır.

• Mide küçültme ameliyatından sonra ne kadar kilo  vereceksiniz?

İlk zamanlar özellikle ilk 3 ay kilo kaybı oldukça dramatik olabilir, bu dönemde günde yarım kiloya yakın kayıplar gözlenebilir. 
Kombine ameliyatlar ( mide küçültme+bypass) ile bu tip kilo kayıpları sadece mide küçültme ameliyatlarına  göre daha fazla olmaktadır. 

• Mide küçültme ameliyatları sonrası sağlık kazanımları 

Ameliyattan sonra diyabet, hipertansiyon ve diğer aşırı kiloya bağlı sağlık sorunlarında ciddi iyileşmeler hatta tamamen düzelmeler söz konusu olabilmektedir.
Kilo kaybı ile eklem ağrılarında  ve artiritte iyileşmeler de gözlenmektedir. Uyku apnesi sorunu azalmakta ya da tamamen kaybolabilmektedir. Fiziki aktivitelerde ise ciddi rahatlamalar olmaktadır.

• Mide küçültme ameliyat sonrası hayatınızdaki değişimler

Mide küçültme ameliyatından sonra hastaların uyumu ameliyatın başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.
Hasta uyumu sayesinde kilolar geri dönmez. Bunu başarmanın yolu da hayat tarzındaki değişimlerdir.
İhtiyacınız olanın gün boyu sık ve az miktarlarda yemek olacağı aşikardır. Kaliteli gıdalar (yani hem besleyici hem de sağlıklı) ile diyetinizi düzenlemeniz, egzersizin günlük hayatınızın parçası haline gelmesi önemli adımlardır.

• Mide küçültme ameliyatının riskleri

Bütün ameliyatlar bazı riskler taşır. Mide küçültme ameliyatlarında genel kanının aksine ciddi sorunarla karşılaşma oranı düşüktür.
İleri yaşlı, kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişiler ve aşırı obez olanlarda risk daha fazladır. Komplikasyonlardan kaçınmanın yolu olabildiğince doktorunuzla teması kesmemek, verilen talimatlara uymak ve hayat tarzınızda değişiklik  yapan planlamalara uymaktır.
mide küçültme ameliyatları
• Mide küçültme ameliyatları sonrası  komplikasyonlar

o Enfeksiyon
o Kan pıhtılaşması
o Mide ülserleri
o Kilo kaybına bağlı safra kesesi taşı oluşumu 
o Yetersiz beslenme
o Gastrik bant ve sleeve sonrasi problemler;  kilo vermeye bağlı ciltte sarkmalar, çöküntüler olabilir.  Bu gibi durumlarda plastik cerrahiye başvurmanızda fayda olabilir. Yalnız  vücudunuzun tam olarak kendine gelmesi için ameliyattan sonra 18 ay beklemek de yarar vardır.
o Dumping sendromu; Gastrik bypass cerrahisi sonrası alınan gıdalar ve sıvılar çok hızlı bir biçimde bağırsağa geçebilir. Bu sebeple bulantı, terleme, halsizli  ve bazen yemek sonrası ishal oluşumu gözlenebilir. Tatlı yiyemez hale gelebilirsiniz. Bunların olmaması için diyetisyeninizin önerilerine uymanız oldukça önemlidir.

• Mide küçültme ameliyatı sonrası yeni hayata uyum

Mide küçültme ameliyatı sonrası çok farklı hisler ile dolu olabilirsiniz. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren mutlusunuzdur, hayatınızda yeni bir heyecan vardır. Diyetinizdeki değişimler, fiziksel aktivitelerin artışı ve hayat tarzınızdaki diğer değişimler sizi zorlayabilir de. Tüm bu gel gitler normaldir. 

Aklınıza takılan tüm soruları doktorunuz ve sağlık ekibinizle konuşabilirsiniz. Onlar sizin için buradalar ve tüm sorularınızı içtenlikle yanıtlayacaklardır.


İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz