Mesaneye botoks uygulamaları

Sık sık idrara çıkma, gece idrar yapma ihtiyacı, tuvalete yetişememe durumu ile hayat kalitesini olumsuz etkileyen aktif mesane hastalığı özellikle 30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından birinde görülür. 

Botox bir çeşit zehirdir. Uygulandığı sinirin bağlı bulunduğu kas grubunda geçici felç yapar. Yaklaşık 7 çeşit ( A,B,C,D,E,F ve G) botox nörotoksini bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı A tipi Botoks’dur. Botoks mesane çıkımındaki sfinkter bozukluğu olanlarda, bölgeye enjeksiyon şeklinde uygulanır. Sistemik yan etkileri son derece düşüktür.

Botox uygulaması son derece basit bir işlem olup 5-7 gün içerisinde etki görülmeye başlar ve bahsedildiği gibi 9 aya kadar süren tedavi etkisi devam eder. 

Uygulama yaklaşık 20-30 dakikalık bir süre içinde sistoskop adı verilen bir dürbünle gerçekleştirilir. Genel anestezi gerekmez. Hastaya damardan yapılan bir sakinleştirici sonrasında mesane içerisine sistoskop ile girilerek, botoks iğneleri ile mesanenin 15-30 ayrı noktasına enjeksiyon yapılır. İşlem sonrasında hasta hemen ayağa kalkar. Uygulama hastanede yatış gerektirmez. Uygulama sonrası bazı hastalar mesanelerinde doluluk hissi olduğunu bildirse de bu durum 1-2 saat içinde kaybolmaktadır. 

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.