Kardiyak rehabilitasyon programı

Kalp hastalığı tanısı almış ve tedavisi başlayan hastaların günlük yaşam aktivitelerini artırmak ve ilerleyen kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmak için yapılan rehabilitasyon sürecine kardiyak rehabilitasyon adı verilir.

Kardiyak rehabilitasyonda bisiklet ve koşu bandı ile aerobik egzersizler, kol ve bacak kaslarına kuvvetlendirme egzersizleri ve solunum egzersizleri kullanılır. Diğer rehabilitasyon süreçlerinden farklı olarak kardiyak rehabilitasyon amacıyla yapılan egzersizler sırasında kalp hızı ve ritmi, tansiyon ve kandaki oksijen miktarı özel cihazlar yardımı ile kontrol edilir.

By-pass ameliyatı geçiren, stent takılan, yüksek tansiyonu olan, kan şekeri yüksek olan ve kalp yetmezliği tanısıyla izlenen hastalar kardiyak rehabilitasyondan fayda görmektedir. Kardiyak rehabilitasyon sonrasında hastaların istirahat kalp hızında azalma, tansiyon ve kan şekeri regülasyonu, günlük yaşam aktivitelerinde artış, kilo kaybı gibi olumlu etkiler izlenir. Yapılan çalışmalar, kardiyak rehabilitasyonun kalp damarlarında oluşacak yeni bir tıkanıklığını engellediğini ve kalp hastalığına bağlı yaşam kaybı riskini azalttığını göstermiştir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.