In Vitro Fertilizasyon (IVF)

Normal koşullarda kadın yumurtası ile erkeğin spermi fallop tüplerinde birleşir. (fallop tüpleri; kadının yumurtalıkları ile rahmi arasında yer alan kanallardır)Yumurta ve spermin birleşmesi ile oluşan embriyo, fallop tüpünden geçerek rahip içine yerleşir.

İnfertilite  durumda; (Bir yıl süre ile ortalama haftada iki kez düzenli ilişkiye girilmesine ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmamasına rağmen gebe kalınamaması infertilite/kısırlık olarak tanımlanır)  cerrahi işlem ile kadından alınan yumurtaların  erkekten alınan spermler ile laboratuvar ortamında  birleştirilmesi işlemine;  invitro fertilizasyon (IVF)denir. 

IVF/ Tüp Bebek teriminin kelime anlamı; yumurtanın sperm ile döllenmesidir. Ancak günümüzde IVF/Tüp Bebek; yumurtalıkların ilaçlar ile uyarılmasından embriyonun rahim içerisine transfer edilmesine kadar olan üremeye yardımcı tedavi sürecinin tümünü tanımlamak için kullanılmaktadır.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.