Gece uyku testi

Gece uyku testinde; uyku laboratuvarında yatırılan hastanın başına çenesine elektrotlar bağlanarak yaklaşık 7 saatlik çekim süresince uyku evreleri belirlenir, rüya dönemleri derin uyku dönemleri ve uyanma reaksiyonlarının sayısı ve süresi hesaplanır. 

Buruna takılan ufak cihazla, göğüs kafesine ve karına takılan kemerlerle hastanın solunum çabası ve nefes durmalarının kaydı, parmağa takılan algılayıcı ile uykudaki kan oksijen düzeyi, EKG elektrotu ile uykuda kalp ritminin, bacaklara takılan elektrotlarla bacak hareketlerinin kaydı yapılır. Pozisyon algılayıcısı ile hastanın hangi pozisyonda nefes durmasında artışın olduğu saptanır. 

Tüm bu veriler gece boyunca hastayı sürekli takip eden uyku teknisyeni tarafından çekim odasında bulunan bilgisayara video eşliğinde kaydedilir.
Bu cihazlarla nasıl uyunur diye endişelenen hastaların bile rahatlıkla uyuduğu görülmüştür. Ertesi gün sorumlu doktor tarafından tüm gece çekimi tekrar seyredilip hastanın, uyku evreleri ve uyanma reaksiyonları anormal solunum olayları, uykuda olan bacak hareketleri, vücut pozisyonu ve daha birçok parametre tek tek işaretlenir. 

Skorlama adı verilen bu işlem bittikten sonra hastanın varsa uyku apne indeksi ya da başka anormal solunum olayları, uykuda bacak hareketleri ve uykuda saptanan diğer hastalıkları da içeren ayrıntılı rapor doktor tarafından hazırlanır. 

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Bizden haberdar olmak ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.