Efor testi

Efor (Treadmill) Testi, kalp-damar hastalıklarının tanı ve takibinde yaygın olarak kullanılan bir testtir.

Efor Testi, kişiye belli kriterlere uygun şekilde egzersiz yaptırılarak kalp iş yükünün arttırılması ve bu yüklenme esnasında kalp kasının beslenmesinde yetersizliğe yol açabilecek bir kalp damar hastalığının olup olmadığının araştırılmasıdır.

Kardiyoloji Kliniklerinde; EFOR TESTİ; 

Sessiz koroner arter hastalıklarının ortaya çıkarılmasında,
Göğüs ağrılarının kalp hastalığı nedeniyle olup olmadığının tetkikinde,
Kardiyak riski yüksek kişilerin değerlendirilmesinde,
Efor kapasitesinin tespitinde,
Koroner By-pass ameliyatı olanlarla, kalp damarına stent uygulanan hastaların kontrolünde,
Infarktüs geçiren hastalarda, hastalığının ciddiyetini tayin etmede,
Hipertansiyonu olan kişilerde, eforla kan basıncının seyrinin izlenmesinde,
Kalp ritm bozukluklarının, eforla ilişkisinin araştırılması amacı ile doktorunuzun sıklıkla tercih ettiği bir tetkiktir. Efor testi kolay uygulaması, oldukça az risk taşıması ve düşük maliyetli bir tetkik olması nedeniyle de çok sık uygulanmaktadır. Kardiyoloji Merkezimizde efor testi; kardiyoloji uzmanı ve deneyimli bir hemşire gözetiminde yapılmaktadır.

Efor testi yapılmadan önce kişilerin bir doktor tarafından muayenesi ve özellikle istirahat EKG'lerinin değerlendirilmesi çok önemlidir. Bazı EKG değişikliği olan hastalarda test doğru yorumlanamaz. Bu hastalar kendileri için uygun tetkiklere yönlendirilir.

Eforlu EKG mutlaka bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Sağlıklı kişilerde de egzersizle elektrokardiyografimizde (EKG) bazı dalga değişiklikleri ortaya çıkabilir. Eforlu EKG yapıldığı sırada uzman doktorun  değerlendirmeleri son derece önemlidir. 

Kişiler, yürüyen bir bant üzerinde, yavaştan başlayıp, her 3 dakikada hız ve eğim artacak şekilde yürütülür. Bu sırada sürekli olarak EKG takibi ve kayıtları ve belli aralarla kan basıncı ölçümü yapılır. EKG dalgalarında ki değişiklikler ya da hastanın klinik bulguları testi durmayı gerektirecek şekilde bulunabilir. 

Konjestif kalp yetmezliği , ileri aort kapak darlığı , ciddi  kalp kası hastalıkları (ciddi hipertrofik obstruktif Kardiyomyopati) , malign hipertansiyonu, ileri derecede kalp ritm bozuklukları, kalp adele veya zarında iltihabı hastalığı olanlarda Efor testi yapılması ciddi sorunlara yol açabilir.
Efor testinden 2-3 saat önce hafif bir şeyler yenmesi 
Efor testine gelirken mutlaka önceden çekilen EKG'niz yanınızda olması,
Erkek hastalarda göğüs tıraşı yapılıp gelmesi, 
Bayan hastaların 2 parçadan oluşan kıyafet giymesi 
Rahat ve spor kıyafetler giyilmesi,
Kalp ritmini etkileyen ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza  danışıp, ilaçların kesilmesi veya azaltılması hakkında bilgi alınması önerilir.

Hipertansiyonu nedeniyle ilaç kullananlar, yukarıda bahsedilen ritim bozukluğu tedavisi  ilaçları dışında tansiyon düşürücü ilaçlarını mutlaka almalıdır. İlaç almadığı durumda kan basıncı hızla ve çok yükselebilir ve efor testi yarım kalabilir. Aşırı yükselen tansiyon risk oluşturabilir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz