Stres ve Akupunktur

Sağlık, bedensel ve ruhsal iyilik hali demektir. Bu iki iyilik hali, her zaman iç içe geçmiş durumdadır. Bedensel bozukluklar ruhsal bozukluklara, ruhsal bozukluklar da bedensel bozukluklara neden olur. Bütün bunlar kişinin yaşama sevincini ve gücünü olumsuz yönde etkiler. İnsanlar genetik olarak farklı biyo-psiko tiplere sahiptir. Sinir Sisteminde bulunan nörotransmitter adı verilen maddelerin yapısı insanın kişiliğini oluşturmaktadır. Bu maddelerin kişilerde oluşturduğu etkilere göre bazı kişiler depresyona meyilli, bazıları strese duyarlı olabilmektedir.

Stres duyarlı kişilerde organ fonksiyonlarında olumsuzluklar yaratır. Kişide astım, ürtiker, ağrı, reflü, gastrit, uyku bozukluğu, panik atak, kilo alma, kabızlık vb şikayetler görülebilir.

Akupunktur nöroendokrin (sinir-hormon) sistemini etkileyerek bu olumsuzlukları ortadan kaldırır. Dolaysıyla stres, uyku bozukluğu, panik atak ve depresyon tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Akupunktur ayrıca mutluluk hormonu adı verilen endorfin hormon düzeyini artırarak, limbik sistem (duygu merkezi) üzerinden stresin azalmasını, organ fonksiyonlarının düzelmesini sağlar.