Spor Yaralanmaları, Artroskopi ve Diz Cerrahisi

Bölümümüzde hafif ya da profesyonel tarzda ağır spor yaralanmaları tedavi hizmeti verilmektedir. Hafif düzeydeki yaralanmalarda; istirahat, bandaj ve atel uygulamaları, steroid olmayan ağrı kesici ve ödem çözücü ilaçlar (NSAİİ), bölgesel kortizon enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulamaları ön plandadır. 

Son günlerde çok popüler olan ve profesyonel sporcuların tedavisinde de kullanılan, trombositten zengin plazma enjeksiyonları (PRP) da, doku iyileşmesinde etkili olmaktadır. Yaralanma ağır, hasar fazlaysa; cerrahi yaklaşım da gerekebilmektedir. 

Cerrahi uygulamalar; açık ve kapalı (artroskopik) girişimlerden oluşur. Artroskopi fiberoptik cihazlar ile eklemlerin içinin görüntülü muayenesine olanak sağlayan ve böylelikle eklem içinde meydana gelen hastalık ve yaralanmaların tanı ve tedavisini mümkün kılan bir yöntemdir. 

Diz, omuz, el, ayak bileği , bağ,kıkırdak, menisküs, tendon hasarları ve kıkırdak nakilleri bu yöntem ile tedavi edilmektedir. Artroskopik ameliyat genellikle 1 saat sürmekte ve ameliyattan birkaç saat sonra hastalarımız taburcu olabilmektedir. Hastalarımız ameliyatın ardından ayağının üzerine basabilir ve hatta 3 gün sonra araba kullanabilir durumda olurlar. Dikişler eriyebilen materyal ile atıldığından alınmalarına gerek kalmaz.

TIBBİ BÖLÜME BAĞLI SAĞLIK REHBERİ YAZILARI