Spor Travmalarına Bağlı Ağrı ve Akupunktur

Akupunkturun travma ve yaralanmaların tedavisinde kullanımı binlerce yıl öncesinde savaş travma ve yaralanmalarının tedavi edilmesi amacıyla başlamıştır. 2003 yılında WHO (Dünya Sağlık Örgütü) akupunkturun spor travmalarında etkiliğini ve kullanımını onaylamıştır. Akupunktur spor travmalarında şu alanlarda kullanılmaktadır;

1) Spor yaralanmalarının tedavisi (kas-tendon-ligament travmaları): Akupunktur, Spor yaralanmalarında oluşan kas spazmı, ödem inflamasyon ve ağrıyı azaltarak ve bölgesel kan akımını arttırıp doku iyileşmesini hızlandırarak tedavi süresini yarı yarıya azaltmakta ve sağlıklı bir iyileşme sağlamaktadır.

2) Spor sakatlanmalarının önlenmesi (koruyucu tedavi): Batı tıbbı genelde oluşan sakatlıkları tedavi etmeye odaklanmıştır. Oysa doğu tıbbı buna ilaveten, sakatlıkların oluşmasını önlemeye çok önem vermektedir. Sakatlıklarda kas-iskelet sistemi dengesi çok önemlidir. Kas- iskelet sistemi dengesinin sağlanmasında, kas tonusu ve agonist-antagonist kas koordinasyonu büyük rol oynar. Bunlar bozulduğu zaman sakatlık riski artar. Akupunktur ile bu denge bozukluğunu erkenden teşhis edip, tedavi ederek çeşitli sakatlanmaların önüne geçmek mümkündür.

3) Spor performansının arttırılması: Spor performansı; sadece iyi kondisyon, iyi antrenman metotlarına bağlı değildir. Kişinin ruhsal dengesinin stabil olmasına ve uygun beslenmesine de bağlıdır. Akupunktur ile Kas-iskelet sistemi dengesi ve vücut beyin ilişkisi stabil hale getirilmeye çalışılıp, kişinin maksimum performans göstermesi amaçlanır. Ayrıca sporcunun dayanıklılığını arttırmak için kişiye uygun diyet ve akupunktur tedavisi uygulanır. Burada uygulanan diyet, batı tıbbındaki gibi kalori protein, yağ ve karbonhidrat gibi yaklaşımlardan farklı olarak dokuların güçlendirilmesine yönelik bir uygulamadır. Akupunkturun travma ve yaralanmaların tedavisinde kullanımı binlerce yıl öncesinde savaş travma ve yaralanmalarının tedavi edilmesi amacıyla başlamıştır. 2003 yılında WHO (Dünya Sağlık Örgütü); akupunkturun spor travmalarında etkiliğini ve kullanımını onaylamıştır.