Spina Bifida tedavisi

Spina Bifida “açık omurga” anlamına geliyor. Ülkemizde her 1000 çocuktan 2-3’ü bu hastalıkla doğuyor. Hastalık anne karnında en erken 12’nci haftadan itibaren saptanabiliyor.

Spina Bifida anne karnında nasıl anlaşılıyor?

Tanı, rutin USG taramaları sırasında konuyor. Kimi zaman, rutin USG taramasında küçük lezyonlar görünemese bile, ikinci düzey USG incelemesinde büyük oranda tanı konabiliyor. Perinatoloji uzmanı gerekli görürse, bazı gebelerde olası sendromik hastalıkların ve eşlik eden anomalilerin tanısını koymak amacıyla, fetal MR ve amniyosentez de yapılabiliyor.

Spina Bifida’lı çocuğu olan aileleri neler bekliyor?

Spina Bifida’lı bebekler doğumdan hemen sonra ameliyat edilirse, başarı şansı yüksek oluyor. Hastalarda genellikle beyinde su toplanması görülebiliyor. Bu nedenle bebek, beyin cerrahı tarafından ameliyat ediliyor. Hem omurga hem de iskelet sisteminde gelişen diğer sorunlar için, ortopedik ameliyatlar gerçekleştiriliyor. Mesaneye yönelik problemler için ise, çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi uzmanları tarafından takip ediliyor ve ameliyatlar yapılıyor. Hastalığın tedavi süreci, cerrahi müdaheleler sonrasında da devam ediyor.

Spina Bifida’lı bebeğe anne karnında ameliyat

Spina Bifida tanısı almış uygun olan az sayıda vak'a, gebeliğin 25-27’nci haftalarında anne karnında ameliyat edilebiliyor.

Gebelik planlayanların önce folik asit düzeyini kontrol ettirmesi gerekiyor

Folik asit, vücutta depolanan bir madde olup, merkezi sinir sisteminin gelişiminde rol oynar. Annenin gebe kaldığı sırada depolarının dolu olması hayati önem taşıyor. Bu nedenle gebelik planlayan kadınların, folik asit düzeylerini kontrol ettirmeleri ve kadın doğum uzmanlarına danışarak, gebe kalmadan önce folik asit takviyesi almaları öneriliyor. Gebe kaldıktan sonra folik asit kullanımının Spina Bifida yönünden bir koruyuculuğu bulunmuyor.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz