Smear İncelemesi

Smear işlemi (Papsmear) jinekolojik muayenenin bir parçası olarak, muayene esnasında spekulumla rahim ağzından fırça şeklindeki özel bir çubuk yardımıyla serviks salgısı ve beraberinde hücre alınması işlemidir. İşlem ağrısızdır ve 15-30 saniye sürer. Alınan materyal daha sonra lam adı verilen mikroskop camına yayılır ve fiksasyon işlemine tabi tutulur. Fikse edilen lam özel boyalarla boyanarak patoloji uzmanı tarafından dikkatlice incelenir.

Papsmear incelemesi ne gibi bilgiler verir?

Papsmear incelemesi esas olarak bir kanser tarama testidir ve serviks (rahim ağzı) kanserinin erken evrelerini yakalamak için yapılmaktadır. Böylelikle kanser şüphesi olan olgular erkenden yakalanır ve bu kadınlara kolposkopi (jinekolojik muayenede dokuları büyüterek görmede kullanılan özel alet) altında biyopsi alınarak kesin tanı konur.

Papsmear incelemesinde ayrıca bakteri, protozoa, mantar ve virüs enfeksiyonlarının (HPV) tanısı konabilir. HPV (Human papilloma virus) enfeksiyonu hiç belirti vermese de papsmearda HPV tarafından enfekte olmuş hücrelerin görülmesi tanıyı koydurur. HPV enfeksiyonu serviks kanserine neden olduğundan tanısı önemlidir.

Papsmear ne sıklıkla uygulanmalıdır?

Yıllık jinekolojik muayeneler esnasında papsmear kontrolleri yapılmalıdır. İki normal papsmear sonrası, papsmear yapılma sıklığı iki yılda bire düşürülebilir.

Papsmear için en uygun zaman nedir?

Smear için en uygun zaman adet kanamasının bitimini takip eden günlerdir. Papsmear işleminin daha iyi sonuç vermesi için bir gün önceden cinsel ilişkide bulunulmamalı ve vajina içi yıkanmamalıdır.