EOS ile, Skolyoz ve Kifoz gibi Omurga Hastalıkları'nın Görüntülenmesi

EOS Yöntemiyle, Daha Net Görüntü, Daha Az Radyasyonla Elde Ediliyor...


EOS, tüm vücudun ya da belirli bir bölgenin, önden-arkadan ve yandan, aynı anda 3 boyutlu olarak görüntülenmesini sağlıyor. Bu işlem sırasında alınan radyasyon, standart yöntemlere oranla, yaklaşık 10 kat daha az oluyor.

EOS, özellikle Skolyoz yani Omurga Eğriliği ve Kifoz gibi omurga hastalıklarının görüntülenmesinde kullanılıyor. Birçok ortopedi ameliyatı öncesinde de EOS ile görüntüleme sayesinde detaylı bilgi elde edilebilyor.

Bazı hastaların, özellikle omurga eğriliği olan çocukların takibi için birçok defa görüntüleme işlemine başvurmak gerekiyor. Standart yöntemlerle sık sık incelemeye maruz kalan büyüme çağındaki çocuklarda, radyasyona bağlı bazı yan etkilerin artabileceğine dair endişeler bulunuyor. Bu noktada EOS, yine düşük radyasyon oranıyla ön plana çıkıyor.

EOS, bedenin her yerini, aynı kalitede, eşit şekilde görüntüleyebiliyor. Elde edilen görüntülerin iyi kalitede olması, tedavinin şekli hakkında alınan kararın daha da güvenilir olmasını sağlıyor. Oysa, görüntü kalitesinin EOS kadar iyi olmadığı standart yöntemlerde, omurga eğriliğinin derecesinin belirlenmesinde yapılabilecek hata, cerrahi tedavinin başarısını da olumsuz yönde etkileyebiliyor.

eos skolyoz