Yararlı Bilgiler

 • Kilo almaktan kaçının.
 • Sigara kullanmayın.
 • Sert yatak kullanın.
 • Sırtüstü ya da yan yatın. Yüzükoyun yatmayın.
 • Yumuşak zeminlere oturmayın. Dik ve düzgün oturun, otururken sırtınızı destekletin.
 • Alçak yerlere oturmaktan kaçının.
 • Ağır taşımayın. Dolap itme-çekme gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Uzun süre ayakta durmanız gerektiğinde bir ayağınızı bir destek üzerine koyun.
 • Rahat ve düz ayakkabıları tercih edin. Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.
 • Yerden eşya kaldırmak için dizlerinizi bükerek çömelin. Eşyayı vücudunuza yakın tutarak kaldırın.
 • Günlük aktivitelerinizde belinizi zorlayacak rotasyon tarzı aktivitelerden kaçının. Gövdeyi blok halinde hareket ettirmeye çalışın.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının. (Çok fazla ayakta durmak, çok fazla oturmak, uzun süre araba kullanmak gibi...)
 • Binicilik tarzı sporlardan uzak durun.
 • Yaşamınızdaki stresi azaltın.
 • Çivi çakmak, matkapla delik açmak gibi aktivitelerden uzak durun.
 • Büroda çalışıyorsanız belli aralıklarla kalkıp dolaşın. Sık kullandığınız eşyaları vücudu döndürmeden rahat alabileceğiniz yerlere koyun.
 • Düzenli egzersiz yapın. Egzersizlerinizi yavaş yavaş yapmaya özen gösteri


Bel Egzersizleri


 • Sırtüstü dizlerinizi bükün, ayaklarınızı yere basın. Karın ve kalça kaslarınızı kasarak belinizi yatağa doğru bastırın. 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Sırtüstü pozisyonda, kollar vücudun yanında dizlerinizi bükün. Kollar ve omuzlar yerde, başınızı öne doğru kaldırın. 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Sırtüstü pozisyonda, kollar yanda, dizleri bükün. Kollarınızı dizlerinize doğru uzatıp, başınızı ve omuzlarınızı öne doğru hafif kaldırın. 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Sırtüstü pozisyonda, kollar yanda dizleri bükün. Kollarınızı sağ dizinize doğru uzatırken başınızı ve omuzlarınızı sağa doğru hafif kaldırın. 10'a kadar sayıp-gevşeyin. Daha sonra aynı hareketi sol taraf için tekrarlayın.
 • Sırtüstü pozisyonda dizinizi büküp bacağınızı elinizle kendinize doğru çekin. (Bu sırada düz olmasına dikkat ediniz). 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Sırtüstü pozisyonda, dizlerinizi bükerek her iki bacağı elinizle kendinize doğru çekin. 10'a kadar sayıp-gevşetin.
 • Yüzükoyun pozisyonda, karnınızın altına ince bir yastık-rulo koyun. Kollar yanda başınızı ve göğsünüzü yataktan kaldırmaya çalışın. 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Sırtüstü pozisyonda, havlu yada çarşaf ruloyu ayağınızın altından şekildeki gibi geçirin. Diğer bacak yataktan kalkmayacak. Ruloyu her iki taraftan tutarak bacağınızı düz olarak kaldırın. 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Eller ve dizler üzerinde emekleme pozisyonuna gelin. Bu pozisyonda önce sırtı tamamen çukurlaştırmaya çalışıp 10'a kadar sayıp-gevşeyin.
 • Egzersizlerinizi düzenli yavaş yapmaya özen gösterin. Egzersiz sırasında ağrı sınırınızı zorlamayın..

bel-agrisi-hakkinda-yararli-bilgiler.jpg
Skolyoz, yani omurga eğriliği bulunan hastaların ameliyatla tedavisinde sorunlardan biri, omurganın sabitlenmesi, belirli bölgede omurga hareketliliğinin ortadan kalkmasıdır.

Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu ve ekibinin uyguladığı Gerdirme Yöntemi (Tethering) sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. Hastanın omurga hareketi yok edilmiyor. Bu durum, özellikle çocuk hastalarda önemli bir avantaj sağlıyor. Çünkü çocuğun büyümesi engellenmemiş oluyor.

Gerdirme Yöntemi ile tedavi edilen çocukların omurgasında, iç bükey yöndeki büyüme devam ederken, dış bükey yöndeki büyüme vidalara bağlı esneyebilen kablo sayesinde duruyor. Böylece zaman içinde eğrilik kendiliğinden düzeliyor. Ameliyat edilen bölge de hareketliliğini koruyor.
eğrilik düzeliyor

 • Omurgada dondurma/ sabitleme yapmaya gerek kalmadan eğrilik düzeliyor.
 • Hareket kabiliyeti yok olmuyor.
 • Çocuklarda büyüme engellenmemiş oluyor.


Kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareket kısıtlılığına, bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma denilmektedir. Romatizmal hastalıklar genel olarak iltihabi olanlar ve olmayanlar olarak sınıflandırılabilir.

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklar: Bu grup içerisinde en sık karşılaştığımız hastalıklar halk arasında kireçlenme olarak bilinen dejeneratif eklem hastalıkları (osteoartrit) ve boyun, sırt, kol, bacak yumuşak dokularında ağrı ile seyreden yumuşak doku romatizmalarıdır (miyalji, fibromiyalji, tendinit).

İltihabi romatizmal hastalıklar: Genellikle bağışıklık sistemindeki çeşitli nedenlere bağlı ( genetik yatkınlıklar, çevresel faktörler, infeksiyonlar, v.b.) bozukluklardan kaynaklanan eklemlerde ve bazen göz, kalp, akciğer, böbrek gibi organlarımızda da mikrobik olmayan bir iltihaplanmayla sonuçlanabilen sistemik bir grup hastalıklardır.

Başlıca şu şekilde sınıflandırılabilirler:

Romatoid artrit ve diğer bağ dokusu hastalıkları (sistemik lupus eritematozus, skleroderma, Sjögren sendromu, mikst bağ dokusu hastalığı, dermatomiyozit-polimiyozit, polimiyaljia romatika, antifosfolipid antikor sendromu)

Seronegatif spondilartropatiler( ankilozan spondilit, enteropatik artropatiler, psöriatik spondilartopatiler, Reiter sendromu ve reaktif artropatiler)

Behçet hastalığı

Damar iltihapları (vaskülitler)

Periodik ateş sendromları (ailevi akdeniz ateşi ve benzeri sendromlar)

Kristal artropatileri

Artrit, iltihabi romatizmal hastalıkların en belirgin özelliğidir. Artrit, oynar özellikteki eklemlerin iltihabı demektir. Artrit gelişen eklem şiş, sıcak, ağrılı, hareketleri kısıtlıdır; bazen kızarık görünümde olabilir.

Sistemik bazı hastalıklar (kronik iltihabi ve infeksiyöz hastalıklar, tümörler ) bazen iltihabi romatizmal hastalık bulguları verebilir. Yine hastalığın erken dönemlerinde, bu romatizmal bulgular esas hastalık ilişkili bulgulardan daha baskın olabilir.

Romatizmal Hastalıklarda Tedavi

İltihabi olmayan romatizmal hastalıklarda steroid (kortizon) olmayan antiinflamatuar ilaçlar, sıklıkla kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji – nöroşirürji, ortopedi ve psikiyatri kliniklerinden destek tedaviler almak gerekebilmektedir.

İltihabi romatizmal hastalıkların bir kısmı tamamen iyileşmekle beraber büyük bir kısmı da iyileşme ve alevlenmelerle seyredebilmektedir. Hasta ve hekimin uyumu önemlidir. Tedavide amaç yakınmaların giderilmesi, olası organ tutulumlarının önlenebilmesi ve hastanın yaşam konforunun en üst düzeyde sürdürülmesini sağlamaktır. Erken ve uygun tedavi ile gelişebilecek eklem deformite ve sakatlıklarının önlenebilmesi mümkündür. Sistemik tutulum yapabilen hastalıkların erken tanı ve tedavisi doğrudan sağkalım üzerine etkilidir. Akut dönemde, iltihabı baskılamada kortizon tedavilerinden yararlanılmakta, uzun dönemde hastalık, temel bazı antiromatizmal ilaçlar ile tedavi edilerek hastaların kortizon alma süreleri mümkün olduğunca kısa tutulmaya çalışılmaktadır. Günümüzde temel antiromatizmal ilaçların yetersiz kaldığı hastalarda yeni biyolojik tedaviler ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüm hastalıklar gibi romatizmal hastalıkların da erken tanı ve tedavisi önemlidir.

Nöroloji Uzmanları çocuklarda görülen bel fıtığının genellikle "büyüme ağrısı" şikayetiyle karıştırıldığını, bu yüzden tedavide geç kalındığını söyledi. Bel ağrısının, toplumda insanların yüzde 80'inde bulunabileceğini belirten Kuday, şöyle devam etti: "Beli ağrımayan kişiye adeta 'anormal' denir. Bel ağrılarının sebebi her zaman bel fıtığı değildir. Yüzde 2'si bel fıtığıdır. Çocuklarda bel fıtığı, en sık ergenlik dönemi dediğimiz yaşlarda görülmektedir. Bu durum, ergenlik dönemindeki aşırı hareketlilik ve omurganın hızlı büyümesiyle izah edilebilir. Bu dönemdeki bir çocukta bel ağrısı olduğunda başka hastalıklar bakımından da değerlendirilmesi gerekir. Bazen ailelerin çocuklarında 'büyüme ağrısı' sandığı acı, bel fıtığı olabilir."

Tedavi nasıl uygulanıyor. Bel fıtığının birtakım hazırlayıcı etkenleri bulunduğuna işaret eden uzmanlar, bunlardan birinin yaşlılık olduğunu dile getirdi. Kuday, şunları kaydetti: Nadir de olsa çocuklarda bel fıtığıyla karşılaşıyoruz. Ağır bir şey kaldırmak ya da ısınmadan spor yapmak, ters hareket, fıtığa yol açabilir. Çocuklara spor yaptırırken dikkat edilmesi ve ağır çanta taşımaması gerekiyor.

Uzmanlar çocuklarda bel fıtığı tedavisini ise şöyle açıkladı: Fıtığı, çektiğimiz MR'da görsek bile çocuklan hemen ameliyat etmeyiz. İki hafta yatak istirahati veririz, geçmezse 6 haftaya çıkarırız. Bunlarla da geçmiyorsa ameliyat ederiz. Ameliyat edilmedikçe büyük bir ihtimalle ağrısı geçmeyecektir.

Ağır okul çantası taşımak skolyoza neden olur mu?
Ağır okul çantası taşımak skolyoz yapmaz. Ancak bel, sırt ağrısı ve duruş bozukluğuna neden olur.

Skolyoz en çok kimlerde görülür?
Skolyoz en sık 10 ile 16 yaş arasında kız çocuklarında görülür. Kızlarda 8-10 kat daha fazladır.

Son yıllarda skolyozun neden artış göstermiştir?
Skolyozun görülme sıklığı %1 ile 3 arasındadır. Bu oranda değişiklik görülmemiştir. Ancak ailelerde skolyoz farkındalığı arttığı için tanıda artış saptanıştır.

Kalsiyum eksikliği skolyoza neden olur mu?
Kalsiyum eksikliği skolyoz yapmaz.

Gebelik skolyozun artışına neden olur mu?
Neden olmaz.

Konjenital skolyozun belirtileri nelerdir?
Yana doğru eğrilik,
Sırtta cilt anormallikleri,
Kıllanma artışı,
Deride renk değişikliği,
Anormal uzun kollar veya bacaklar,
Bacak- gövde orantısızlığı,
Denge bozukluğu,
Öne eğilmede sırt çıkıntıları

Konjenital skolyoz genetik midir?
Doğuştan (Konjenital) skolyozun genelde kalıtsal olduğu söylenemez. Konjenital skolyozun nedeni tam olarak açıklanamamaktadır.

Skolyoz her yaşta görülebilir mi?
Evet, her yaşta skolyoz görülebilir. Sebepleri farklılık gösterir.

Skolyoz tedavi edilmezse hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?
Solunum problemleri
Kalp problemleri
Omurilik basısı ve nadiren felç
Ciddi kozmetik ve psikolojik sorunlar

Skolyoz ameliyatında "uzatılabilen çubuklar sistemi" kullanmak ne demektir?
Çocuklarda omurgaya yerleştirilen vida ve çubuk sistemleri ile füzyon işlemi uygulamadan eğrilik düzeltilmeye çalışılır. Bu tedavi yönteminde kullanılan çubuklara ithaven "uzatılabilen çubuklar sistemi" denir.

Erişkin dönemde skolyoz tedavisi nasıl olur?
Erişkin skolyoz tedavisinde seçilecek yöntem için, skolyozun ağrı yapıp yapmaması, eğrilik derecesi, eğriliğin ilerleyici olup olmaması önemlidir. İlk tedavi yöntemleri genellikle cerrahi olmayan tedavi yöntemleridir. Bir fizyoterapist eşliğinde kondisyon arttıracak egzersizler, stabilizasyon, kuvvetlendirme ve germe egzersizleri kas spazmını çözüp ağrıyı azaltabilir. Hastalarda eğrilik ile birlikte ciddi dar kanal veya sinir basısına bağlı idrar, büyük abdest kontrol kaybı veya kaslarda güçsüzlük varsa cerrahi tedavi önerilir.

BEL ve SIRT AĞRILARIYLA İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Yatak bel ve sırt ağrılarını etkiler mi?
Yatak vücut postürünü ideal pozisyonda tutar ise omurgayı oluşturan eklemlerde aşırı zorlanma olmaz ve ağrı engellenebilir. Vücudun çıkıntılı kısımlarının üzerinde oluşan yatmaya bağlı basınç ne kadar az olursa ağrı o oranda azalır. Sırt ağrısından nasıl korunabiliriz? Öncelikle masa başı, bilgisayar başında çalışanların ofis ergonomisi olarak adlandırılan önlemleri almaları gerekir. Sırtı yüksek, bel boşluğunuzu dolduran rahat sandalyeler tercih etmeli,
Bilgisayarın ekranı göz hizasına getirilmeli
1,5-2 saatte bir beş-on dakika süreyle masa başından kalkarak yürümeli
Stresten kaçınmalı
Aşırı kilo alımının önüne geçilmelidir.
Düzenli spor ve egzersiz yapmalıdır.

Sırt ağrılarından korunmak için 9 temel öneri:
Düzenli spor yapın
Sigara içmeyin
Uygun vücut ağırlığınızı korumaya özen gösterin, kilo almayın
Karın ve sırt kaslarınızı güçlendirin
Ağır kaldırırken, eğilirken kurallara uyun
Bilgisayar ve tablet kullanırken duruşunuza düzenleyin
Stresinizi azaltın
Kalsiyum alımınıza özen gösterin
Hafta sonu tek bir gün sporda aşırı zorlanma ve yorulmadan kaçının. Bunun yerine hafta 3-4 kez düzenli spor yapın.

Bizden haberdar olmak
ister misiniz?
florence nightingale hastanesi çağrı merkezi
florence nightingale hastanesi

Copyright 2016 Florence Nightingale. Tüm hakları saklıdır.

Web sitemizdeki bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.