Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde; omurga hastalıklarının tanı ve tedavisi, spor yaralanmaları ve ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon, nörolojik hastalıklarda rehabilitasyon, lenfödem tanı ve tedavisi, osteoporoz ve diğer metabolik kemik hastalıklarının ve romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Bölümüzde öncelikli olarak tedavi edici egzersizler olmak üzere tüm elektroterapi uygulamaları, hidroterapi uygulamaları, kinezyoteyping uygulamaları ve tüm vücut elektro-myostimulasyon (elektro-kas uyarımı) (EMS) sistemi ile medikal fitness ve omurga rehabilitasyonu uygulanmaktadır.

fizik tedaviBölümüzde omurga hastalıkları konusunda deneyimli ekibimiz tarafından uygulanan kas güçlendirme egzesizleri; özellikle fonksiyonları azalan kas gruplarının yeniden stabilize edilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla uygulanan egzersiz programlarıdır. Kalça, diz, ayak bileği, omuz, dirsek ve el bileği gibi büyük eklemlerin ya da omurganın konservatif ya da operatif tedavilerinden sonra iyileşme sürecinde kaybolan kas gücünün yeniden kazanılması temel amaçtır. Kas gücü ve özellikle de koordinasyonu yani kasların birarada uyum içersinde çalışma yetisi yeniden ve kontrollü olarak kazandırıldığında kişinin günlük yaşam aktiviteleri, işi, sporu ve hobilerine herhangi bir kısıtlılık hissetmeden dönmesi mümkün olacaktır. Uzun dönemde ise bu sorunların yeniden oluşmaması için koruyucu antreman programına geçilmektedir.

Bölümüzde hafif idiyopatik skolyoz tedavisinde uygulanan egzersiz tedavisi ile; gövde kaslarının iyileştirilmesi, postürünün düzeltilmesi, gövde gergin yapılarının mobilitesinin arttırılması amaçlanır. Spesifik egzersizler ile karın duvar, gövde ekstansör kaslarının güçlendirilmesi, eğriliğin konkav tarafındaki yapıların gerilmesi, eğriliğin konveks tarafında bulunan gövdenin lateral fleksörler kaslarının güçlendirilmesi sağlanır. Hastalarımıza ayrıca pulmoner fonksiyonu iyileştirmek için derin solunum egzersizleri uygulanır.

fizik tedavi