Sırt ağrısı ve akupunktur

Sırtımızda; ensemizden başlayarak, kürek kemiklerimize, oradan sırtımızın alt bölgesine kadar inen en yüzeysel kasımız m. trapezius’dur. Bu kas strese çok duyarlıdır ve günlük yaşam stresi ile gerilir. Stres devam ettikçe gerilme zincir şeklinde diğer sırt kaslarına da geçer ve alt tabakada yer alan ve omurlarımız ile kürek kemiklerimizin iç kenarı arasında uzanan m.rhomboideus major ve minor adlı ince kaslarımızın kasılmasına neden olur. Böylelikle tüm sırt tutulmuş, hareket edemez hale gelir.
Sırt ağrılarında ağır kaldırma , ters hareketler, terliyken hava akımına maruz kalma durumları, kronik stres en yaygın nedenlerdir.
Akupunktur tedavisi ile sırtta omurga çevresi (paravertebral) kaslar kuvvetlenir, duruş (postür) düzelir. Bölgesel olarak kan dolaşımı artar. Şunu özellikle belirtmek gerekir ki; akupunktur tedavisi sürecinde hasta normal yaşamına devam eder. Sırt tutukluğu ve ağrısı nedeniyle kesin yatak istirahatı gerekmez.
Paravertebral kasların kuvvetlenmesi sonucunda öncelikle hastanın duruşu düzelir. Yana eğik veya kambur duran hasta dikleşir. Bu kasların kuvvetlenmesi için bazı germe egzersizleri de bu safhada ilave edilir.

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz