Sinsi Hastalık Hepatit

Demiroğlu Bilim Üniversitesi, Gastroenteroloji-Hepatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Erdem, hepatit B ve C hastalıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Erdem, basit bir kan tahlili ile tanı koyarak, karaciğer yetmezliği ve kansere yol açabildi hepatit B ve C'nin ilaçla kontrol altına alınabileceğini söyledi. Hepatit B ve C'de erken tedavinin son derecede önemli olduğunu belirten Erdem şöyle dedi:

325 milyon kişi hepatit B ve C 

Dünyada 325 milyon viral hepatit B ve C'li hastanın varolduğunu belirten Erdem. 'İler yıl yaklaşık 3 milyon yeni infeksiyonlu birey söz konusu. Hepatit B ve C'li kişilerin yüzde 80'i tanı konmamış durumda. Tanı konulanların ancak yüzde 10-20'si tedavi alıyor. Yılda 1.4 milyon insan hepatit B ve C ye bağlı siroz ve kanserden kaybediliyor. Hepatitler içinde yer alan Hepatit B ve Hepatit Cnin yol açtığı kronik infeksiyon, karaciğer sirozu ve karaciğer kanserinin yüzde 70-80'inin sebebidir. İlk infeksiyon hastaların sadece yüzde 20'sinde aşikar sarılık yapar, yüzde 80 hastada sessiz, sarılık olmaksızın geçirilir. Sıklıkla tanı konulamayan sessiz ilk infeksiyon sonrası oluşan kronik viral infeksiyon 10-50 yıl arası gibi uzun bir belirtisiz dönemden sonra siroz ve kansere sebep olur. Klinik belirtiler ancak hastalık çok ilerlediği zaman ortaya çıkar" dedi. 

Kanser En Sık Ölüm Sebebi

Binlerce insanın hayatta kalması ancak karaciğer nakli ile sağlandığını belirten Prof. Dr. Erdem. "Fakat bizim hedefimiz hastaların karaciğer nakli aşamasına gelmeden saptanması ve gerekirse tedavi edilmesidir. İlaçla tedavide sağlanan ilerlemeler ve karaciğer nakline rağmen dünyada her yıl yaklaşık 1.4 milyon kişi bu kronik hepatit B ve C sebebiyle yaşamını kaybediyor. Hepatitleri küresel bir sağlık sorunu haline getiren bu tablo kader değildir. Gerek etkili ve emniyetli hepatit B aşısı uygulaması, gerekse kronik B hepatiti ve kronik C hepatiti için sahip olduğumuz etkili ilaçlarla Dünya Sağlık örgütünün belirlediği 2030 yılı hedeflerine ulaşmak mümkündür" diye konuştu. 

İhmale Gelmez

Prof. Dr. Levent Erdem sözlerine şöyle devam etti: "En önemli ve endişe verici gerçek kronik B ve C hepatitli hastaların yüzde 80'inin tanı konulmamış, hastalığından habersiz normal yaşamını sürdürüyor olmasıdır. Dünyada 250 milyon kronik B hepatitli ve 75 milyon civarında da kronik C hepatitli insan var. Türkiye'de ise 2.5 milyon kronik B ve 500 bin civarında kronik C infeksiyonlu hastanın olması söz konusudur. Yani milyonlarca kişi hem karaciğer sirozu ve kanseri gibi ciddi hastalıklara maruz kalma riski altındadır hem de en başta aile üyeleri olmak üzere diğer kişiler için bulaşma riskindedir. öncelikle hastalığından habersiz milyonlarca hepatit B ve C'li hastaya tanı konulması gerekiyor. Herkes en az bir kez kendisi ve ailesi için bu hepatit B ve C tarama testlerini yaptırmalıdır. Bu ihmal edilmemesi gereken bir konudur."