Sifilis (frengi)

Sifilis/frengi; "treponema pallidum" adlı bakteri tarafından oluşturulan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Sifilis tedavi edilmediği takdirde uzun dönemde yaşamı tehdit edecek sorunlar yaratabilmektedir. Ayrıca anneden bebeğe de aktarılabilmekte ve bebekte önemli sorunlara neden olabilmektedir.

Sifilis (frengi) belirtileri nelerdir?

Sifilise neden olan bakteri insana geçtikten ortalama 21 gün sonra yara ortaya çıkar (bu süre 90 güne kadar da uzayabilmektedir). Derideki yara ve döküntüye direkt temas sonucu da insandan insana rahatlıkla bulaşabilmektedir.

Bu yaralar genellikle genital bölgede, nadiren ağızda ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman yara oluşumu tek bir yerdedir ve bu yer bakterinin vücuda girdiği alandır. Eğer tedavi edilmezse bu durum kendiliğinden kaybolur ve bakteri vücutta kalıcı olur.

Bir süre sonra (3 hafta-6 ay) vücuda yayılan kızarıklıklar oluşur.

Genital bölgede gri renkli yaralar belirir ve genel olarak ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı ve saç dökülmesi görülür. Enfeksiyon bu dönemde de tedavi edilmezse bir süre sonra vücudun kalp, beyin ve sinir sistemi gibi hayati organlarını etkileyebilmektedir.

Sifilis (frengi) nasıl tedavi edilir?

Sifilis; tedavi edilmezse bir süre sonra vücudun kalp, beyin ve sinir sistemi gibi hayati organlarını etkiler. Enfeksiyon bu aşamada vücutta kalıcı hasarlar oluşturabilir ve hayati tehlikeye yol açar.
Günümüzde erken dönemde tanı koyulduğunda bakteriyi öldürecek tedaviler ile kesin sonuç alınabilmektedir.
Sifilis cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için kişinin partnerin de muayenesi ve kontrolü gerekir. İyileşene kadar kişinin cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz