Servikal Kanseri

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türüdür. Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülür. En büyük avantajı Pap test (Pap Smear) ile rahim ağzı sürüntünün incelenmesiyle tanısının henüz kanser oluşmadan tanınabilmesi ve böylelikle erken tedavisinin yapılabilmesidir.

Rahim Ağzı Kanseri’ne % 98 oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmaktadır.

Nasıl tanı konur?

Kadınların yılda bir kez servikal smear yaptırması gereklidir. PAP smear adı verilen bu yöntemle rahim ağzından sürüntü alınır ve kanser hücreleri tespit edilir.

Kimler risk altındadır?

Sosyo ekonomik düzeyi düşük olan kadınlar, erken evlenenler , erken cinsel hayata girenler, sigara kullanan ve çok doğum yapan kadınlar, sık eş değişimi, HPV virüsü ile enfekte olan kadınlar risk altındadır.

Belirtileri nedir?

Cinsel ilişki sonrası kanama, adet dönemi dışı kanama, kanlı, kötü kokulu akıntı ve kasık ağrısı – bel ağrısı cerviks kanserini düşündürebilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Erken dönemde, konizasyon işlemi ile ile sadece rahim ağzındaki hastalıklı bölge çıkarılır. Hastalık ilerlemişse operasyon sonrası radyoterapi gerekebilir. Erken dönemde yakalandığında tedavide başarı oranı yüzde 100’dür. Rahim ağzı kanseri için HPV aşısı ergenlikten itibaren genç kız ve kadınlara yapıldığında koruyuculuk oranı çok yüksektir.

Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz

Kanserle İlgili Uzmanlarımıza Sorun
Güvenlik Kodunu Giriniz
Captcha
CaptchaResart