Sedef Hastalığı İle İlgili Merak Edilenler

Sedef deri hücrelerinin bağışıklık sistemindeki yanlış sinyaller nedeniyle çok hızlı çoğaldığı, derinin bası/darbe bölgelerinde, kızarıklık ve pullanmalar ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir ve normal yaşantıyı sürdürmede hiçbir engel oluşturmaz. Sedef hastasına dokunarak, aynı havuza girerek veya yakın ilişkide bulunarak sedef hastası olunmaz.

Sedef hastalığı kronik bir hastalık, değil mi?

Evet, kroniktir. Yıllarca devam edebilir ama hastaların % 75’inde çok hafif seyreder.

Sedef hastalığı en sık kimlerde görülüyor?

Tüm dünya ülkelerinde sedef hastalığı görülmektedir. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülür ama kadınlarda biraz daha erken başlamaktadır. Hemen herkeste ve her yaşta görülebilir, erişkinlerde daha sıktır. En çok 20’li yaşlarda ortaya çıkar. % 75 oranında 40 yaştan önce başlar. 50-60 yaşları sedef hastalığı bakımından önemli bir dönemdir.

Sedef hastalığının tam olarak nedeni nedir? Genetik mi?

Sedef hastalığının nedeni hâlâ belli değildir. Genetik olarak taşısa bile birkaç şey bir arada olunca tetiklenebilmektedir. Ailede sedef hastalığı olması riski arttırmaktadır, ama ailesinde sedef hastalığı olan birinde mutlaka hastalık ortaya çıkacak diye bir durum söz konusu değildir. Sedef hastalığı birden fazla gen ile ilgili ailesel bir hastalıktır. Bir ebeveynde varsa risk yaklaşık yüzde 10’dur. Bu genler tanımlanmıştır. Ancak kalıtsal olarak geçen herkeste hastalık ortaya çıkmaz. Tetikleyici nedenlere de ihtiyaç vardır.

Stres sedef hastalığını artırıyor mu?

Tüm bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi stres sedef hastalığının tetikleyicileri arasındadır. Sedef hastalığı ve stres arasında bir kısır döngüden söz edebilmektedir. Bazı ilaçlar, enfeksiyonlar, aşırı ultraviyole, hormonal değişiklikler gibi başka tetikleyiciler de bulunmaktadır.

Polonyalı araştırmacı Udo Erasmus ‘İyileştiren Yağlar- Öldüren Yağlar ‘ kitabında sedef hastalarına lezyonların üstüne keten tohumu yağı sürmelerini öğütlüyor. Yararı olabilir mi?

Belki de psikosomatik etkili...(psikolojik olarak iyi geleceğine inandığınız bir şeyin vücuda fayda sağlaması) Antioksidan niteliği olan gıdalara ağırlık verilmesi yerinde olabilir. Ama ilaç tedavisi her zaman ilk seçenektir.

Ortalıkta tıp doktoru olmayan, bitkilerle tedaviye yönlendiren, üstelik bunu gazete köşelerinde yapan, bir şekilde parıldayan! kişiler de var. Bu gibi kişilerin de önerileriyle hastalar ilaç yerine, bitkisel tedavilere yönelebiliyor. Bu doğru mu?

Hayır. Birincisi kullanılan bazı bitkiler tedaviyi çok geciktirebiliyor; ikincisi; var olan lezyonları şiddetlendirebiliyor. Sonuçta hastalar iyileşebilecek iken iyileşemez hale geliyorlar. Üstelik hastanın cebinden bitkisel tedavi için ilaca göre bazen daha fazla ücret çıkıyor.

Peki sedef hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar güçlü mü?

Hafif vakalarda dışarıdan krem şeklinde ilaçların uygulanması söz konusudur. Eğer sedef hastalığının lezyonları vücudun % 5’inden fazlasına yayılmışsa krem dışında faklı tedavi seçenekleri de gerekebilir. Tedavi gecikirse zaman içinde eklem, kalp, metabolik sendrom, obezite gibi farklı rahatsızların gözlenme riski de artabilmektedir.

Bağışıklık mekanizmasını düzeltmeye yönelik çok yeni tedaviler var. Ümitsiz olmak için hiç neden yok. Sedef hastalığının tedavisinde hastaların uyumu, gösterecekleri özen de çok önemli. Örneğin hastalar genelde lezyonlar azalınca ilaç kullanmayı bırakıyorlar. Oysa ilacı düzenli kullanmak çok önemli.

Sedef hastaları güneşe çıkmasınlar mı?

Aşırısı zararlı. Kontrollü güneş olabilir. Yani sabah ve akşam belli saatlerde. Fazlası hastalığı tetikliyor.

Sedef hastalığının beslenmeyle ilgisi var mı peki?

Sedef hastalığındaki yapı çok ilginç; sadece deri hastalığı değil. Deriden başlıyor ama bu hastalarda obezite riski var. Bu hastalarda TNF (tümör nekrozis faktör) adlı bir kimyasalın salgısı yüksek. Bu kimyasal yağ dokusunda da salgılanıyor. Lezyonun aktif olmasına yol açıyor.

Sedef hastalarının sağlıklı yaşamaları gerekiyor. Hepimiz için geçerli olduğu gibi; egzersiz, doğru beslenme.