Sancılı adet görme (Dismenore)

Adet döneminde ya da hemen öncesinde kasıklarda, karın bölgesinde ortaya çıkan ağrılara dismenore ya da menstrüel kramp adı verilir. Dismenore iki şekilde incelenir;

Adetin ağrılı olması (Dismenore)

Primer (birincil) dismenore: Sıklıkla kadında adet sürecinin başlangıcından sonraki ilk 1-2 yıl içinde ortaya çıkar ve kırklı yaşlara kadar sürer. Doğumdan sonra ağrılar hafifleyebilir. Ağrının nedeni prostaglandin adı verilen rahimden salgılanan hormondur. Prostaglandin rahimde ağrıya ve kasılmaya yol açar. Ağrı adet kanaması başlamadan 1-2 gün önce başlar, adetin birinci gününde belirginleşir ve 2.günde azalır. Ağrı karnın alt kısmında aralıklı gelen kramp şeklinde seyreder. Ağrı sırta, bele, kasıklara ve vulvaya vurabilir. Ağrıya terleme, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, baygınlık, kabızlık gibi belirtileri eşlik edebilir.

Sekonder (ikincil) dismenore: Altta yatan bir patolojik durum sonucu ağrılı adet görülür. Patolojik duruma örnek olarak; doğuştan kızlık zarının kapalı olması, bazı vajinal, rahim anormallikleri veya daha sonradan ortaya çıkan bazı durumlar (PID, myom, yumurtalık kistleri, polipler, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyonlar) verilebilir.

Neden sancılı adet görülür?


Adet döneminde görülen sancının nedeni rahmin (uterus) iç tabakasını atmak için yaptığı kasılmalardır. Bu kasılmalar kadında ağrı olarak hissedilir. Kasılmaların bir diğer amacı kanama miktarını azaltmaktır. Kasılmalar esnasında rahimde prostaglandin maddesinin bazı kadınlarda aşırı salgılanması ya da bu maddeye karşı aşırı duyarlılık dismenorenin nedeni olarak kabul edilmektedir. Dismenorenin diğer nedenleri rahim ağzı (serviks) darlığının oluşturduğu adet kanının atılmasındaki zorluk ve spiral kullanımının rahimde oluşturduğu kasılmalardır.
Paylaş

İleri Tıbbi Uygulama Merkezlerimiz ve Bölümlerimiz