Kemik iliği nakli yapılan bir kişi nelere dikkat etmelidir?

Kemik iliği nakli yapılan bir kişi nelere dikkat etmelidir?

Kategoriler

Kemik iliği naklinden sonra bir süre bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Bu dönemde enfeksiyonlara karşı direnciniz azalmaktadır.  Hastalıklardan korunmak bağışıklık sisteminizi desteklemek için bazı önlemler almanız gerekmektedir.

Alacağınız önlemlerden bazıları ise şöyledir:

Maske takmaya özen gösteriniz. Maske takarak hava yolu ile bulaşan mikroplardan korunabilirsiniz.

Kapalı ve kabalık yerlerden bir süre uzak durun.

Kateteriniz olduğu dönemde bakımına özen gösterin. Kateter giriş yerinde kızarıklık, ateş, kolda şişlik durumunda hemen doktorunuza başvurun.

Grip, nezle ve benzeri bulaşıcı hastalığı olan kişilerle aynı ortamda bulunmaktan kaçının. Hasta olan kişilerin evinize ziyarete gelmesini erteleyin.

Tüm bitki ve çiçekleri evinizden uzaklaştırın. Bağışıklık sisteminiz düzeldikten sonra ise toprakla temas etmemek şartıyla bitkileri ve çiçekleri tekrar eve alabilirsiniz.

Nakil sonrası dönemde hayvanlarla temas etmemeniz de önemlidir. Bağışıklık sisteminiz düzeldikten sonra öpmemek ve tuvaletlerini temizlememek  kaydıyla iletişim sağlayabilirsiniz. 

Ev temizlik işleri sırasında toz kaldıracak temizlik işlemleri yapmamanız gerekmektedir.

Evinizde toz kaldıracak tadilatları yaptırmayı bir müddet ertelemelisiniz.

Eğer çocuklarınıza aşı yapılması gerekiyorsa canlı değil ölü aşı yapılması konusunda doktoru uyarmanız gerekmektedir.

Böcek öldüren ilaçlar, boya gibi bazı maddeler kemik iliğine zarar verebilirler bu nedenle bu maddelerle temastan kaçının.

Kişisel hijyeninize özen göstermeniz önemlidir. Her gün duş alın, sık el yıkayın (özellikle tuvalet sonrası, yemek öncesi, bir kişi ile temas sonra)

Nakil sonrası cilt duyarlı olduğu için nemlendirici krem, losyon kullanılmalıdır, kozmetikler ve yüz kremleri nakilden 6 ay sonra kullanılabilir, erkekler kan pulcuk düzeyi yeterli olduğu sürece tıraş olabilir.

Ağız içinde çok sayıda mikrop olduğu için ağız bakımına ayrıca özen gösterilmelidir, dişler düzenli fırçalanmalıdır. Diş etleri, ağız içi, dilde olan değişiklikler hekime zamanında bildirilmelidir.

Fiziksel aktivite vücudunuzu güçlenmesine, beyin aktivitenizi artmasına katkı sağlamaktadır. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yapmaya gayret edin. 

Doğru beslenme çok önemlidir. Süt ürünleri, et, balık içinde bulunan maddeler tedavi ile etkilenen dokuların yeniden onarımı için gereklidir. 

Sadece iyi pişmiş yemekler yenmelidir. Bilmediğiniz yerlerde yemek yemeğin,  fast-food yiyecekleri tüketmeyin. Mümkün olduğunca evde hazırladığınız yemekleri tüketin.

Yumuşak kabuğu olan meyveler iyice yıkanıp, kabuğu soyulup veya pişirilerek yenebilir

Nakilden sonra 12 ay yüzmemeniz gerekmektedir. Sıcak su kaplıcaları gitmeniz önerilmez. 

Nakil sonrası akciğerler çok hassas olduğu için kesinlikle sigara içilmemeli, içen kişilerin yanında durulmamalıdır,

Alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

Kan hücreleriniz ve bağışıklık sisteminiz düzeldiğinde iş veya okul hayatına dönebilirsiniz. Durumunuza bağlı olarak bu süre 6-12 ay arası değişebilmektedir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş