Endoskopik bel fıtığı ameliyatı

Endoskopik bel fıtığı ameliyatı

Kategoriler

30 dakikada sağlığınıza kavuşun...

Endoskopik cerrahi nedir?

Tam endoskopik bel fıtığı cerrahisinde ameliyat yaklaşık 0.5 santimlik bir kesiden yapılır. Fıtıklaşan doku bu kesiden çıkarılır. Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatları, yandan (transforaminal) veya orta hattan (interlaminar) olmak üzere iki yöntemle yapılabilir. Hangi yöntemin seçileceği fıtığın omurga kanalı içindeki yeri ve kalça kemiğinin yandan girişe imkan verip vermemesi gibi teknik nedenlere bağlıdır.

Hastanede ne kadar kalınıyor?

Tam endoskopik bel fitığı operasyonundan sonra hasta kısa bir süre içerisinde ayağa kaldırılarak aynı gün İçinde taburcu edilebiliyor. Kas ve kemik dokularına zarar verilmediğinden tam endoskopik bel fıtığı ameliyatlarından sonra bel kayması riski hemen hemen hiç yoktur.

Ağrı oluyor mu?

Kas ve kemik dokulara herhangi bir zarar verilmediğinden ameliyat sonrası erken dönemde bel ağrısı nispeten daha azdır.

Riskleri var mı?

Bu operasyonda cerrahiye bağlı kan kaybı, enfeksiyon ve ameliyat sahasında oluşabilecek kan birikimi riski daha azdır. Endoskopik disk ameliyatı; bel fıtığı şikayeti olup, ameliyat olması gereken uygun hastalarda güvenle kullanılabilen bir yöntemdir.

Ameliyat için yaş sının var mı?

Deneyimli ve gerekli eğitimleri almış cerrahlar tarafından her yaş grubuna uygulanabilir. Yaşlı, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıktan olan hastalarda da ameliyat sonrası iyileşme süresinin çok kısa olması nedeniyle büyük bir avantaj sağlar. Ameliyat 30 dakikada tamamlanıyor.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş