Embriyo transferi sonrası istirahat

Embriyo transferi sonrası istirahat

Kategoriler

Tüp bebek tedavisinin ilk uygulanmaya başladığı yıllardan günümüze anne adaylarının en sık merak ettiği konuların başında embriyo transferi sonrası ne kadar süre istirahat etmek gerektiği gelir. Anne adayları transfer edilen embriyonun "geri düşmesi" kaygısı nedeniyle hareket etmekten çekinmektedirler. Ancak bilimsel yayınların sonuçları embriyo transferi sonrası yatak istirahatinin yararını gösterememektedir. Hatta 24 saat gibi uzun yatak istirahatinin araştırıldığı çalışmalarda gebelik oranlarının azaldığı bile gösterilmiştir. Bunun nedeni muhtemelen bu kadar uzun süreli yatak istirahatinin anne adayı üzerinde yarattığı strestir. Bir saatten kısa süreli yatak istirahati hakkındaki araştırmalar ise gebelik oranlarını olumlu ya da olumsuz etkilememektedir.

Bu nedenle embriyo transferi sonrası anne adaylarının yatak istirahatine alınmalarının bilimsel altyapısı bulunmamaktadır. Ancak hemen hemen tüm tüp bebek merkezleri anne adaylarının kaygısını göz önünde alarak embriyo transferi sonrası bir süre yatak istirahati uygulamaktadır. Bilinmelidir ki, rahim içi zarı (endometrium) bir boşluk değildir ve rahim duvarları birbirine değen yapılardır. Embriyonun rahim içi zarına (endometrium) tutunması ise fiziksel değil biyolojik bir olaydır. Ayrıca tedavi dışında, kendiliğinden oluşan hamileliklerin birçoğunda anne adayları gebeliklerini erken dönemde fark etmemektedirler ve sosyal hayatlarına aynı şekilde devam etmektedirler.

Embriyo transferi sonrası cinsel ilişki yasaklanmalı mıdır?

Tüp bebek tedavisi sonrasında çiftler cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Yaygın olarak cinsel ilişkiye girmenin ve orgazm olmanın embriyoların tutunma şansını azalttığı düşünülmektedir. Embriyoların rahim içinde olduğunu bildiğinde cinsel ilişki çok da kolay olmamaktadır. Ancak bilimsel çalışmalar cinsel ilişki ve orgazm yaşamanın gebelik şansını düşürmediğini göstermektedir. Hatta kapsamlı bir çalışmada embriyo transferinden iki gün sonra cinsel ilişkide bulunan çiftlerin gebelik oranlarında istatistiksel bir artış saptanmıştır. Çalışmayı yayınlayan ekibin yorumuna göre bunun nedeni erkeğin menisinde var olan bağışıklık baskılayıcı bazı faktörlerin kadındaki bağışıklığı azaltarak embriyonun reddedilmesini engellemektedir.

Yumurtalıkları uygulanan ilaçlardan dolayı fazla uyarılmış (OHSS) olan çiftlerin cinsel ilişkide bulunmaları önerilmemektedir. Cinsel ilişki sırasında oluşabilecek travma böyle yumurtalıkların kanamasına ve ağrıya nedenle olabilmektedir. Cinsel ilişkinin beklenmeyen sonuçlara neden olduğu diğer bir durum da yumurta toplama işlemi (OPU) öncesi girilen ilişkiler nedeni kendiliğinde gebeliklerin oluşmasıdır.

Embriyo transferi sonrası spor yapılabilir mi?

Her kişinin fiziksel performansı farklı olacağı için hangi hastaya, ne kadar sporun, nasıl etki edeceğini belirlemek çok zordur. Bu nedenle spor yapmanın embriyo tutunmasına katkı ya da zararı olacağı konusunda çok güvenilir çalışmalar mevcut değildir. Ancak yapılan gözlemsel çalışmalar yoğun fiziksel aktivasyonlar tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilir düşüncesini desteklemektedir. Yoğun spor yapmanın başarı üzerine olumsuz sonuçları embriyo üzerine fiziksel etkiler dışında, vücudun sıcaklığının artması ya da rahime giden kan dolaşımının azalması gibi dolaylı etkilerle de olabilmektedir. Ancak şunu tekrarlamak gerekir ki anne adayının günlük aktivasyonları, 30 dakikalık düz yürüyüşleri ve hafif tempoda yüzmesi tüp bebek tedavisine olumsuz etki yapmayacaktır.

Embriyo transferi sonrası iş yerinden izin alınmalı mı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır… Birçok hastanın bu yönde talepleri olmasına rağmen, embriyo transferinden gebelik testinin yapılacağı güne kadar geçen yaklaşık 12 günlük süreç çok yavaş ve stresli geçmektedir. Bu nedenler kadınların konsantrasyonlarını dağıtacak şekilde işlerine geri dönmeleri, arkadaşlarının sağlayacakları sosyal destek tüm bu süreci yalnız başına evde geçirmekten çok daha yararlı olacaktır. Ancak tedaviyi olumsuz etkileyeceği için değil, iş ortamının keyifsiz ve stresli olması durumumda hastaların stresten uzak olmaları açısından izin almaları mantıklı olabilir.

 


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş