Diyabet tanısı nasıl konulur?

Diyabet tanısı nasıl konulur?

Kategoriler
Tip 1 diyabet tanısı koymak, tip 2 diyabet tanısı koymaya göre daha kolaydır. Herhangi bir zamanda alınan kan şekeri değeri ( açlık veya tokluk farketmez) 200 mg/dl üzerinde ise tip 1 diyabet tanısı konur. Bu hastaların idrar tetkiklerinde de şeker saptanır. Bir defa kan şekeri 200 mg/dl üzerinde gelmiş ise laboratuvar hatasını ekarte etmek için bir kez daha kan alınarak tanı teyit edilir. 

Bu arada hasta kortizon gibi ilaçlar kullanıyorsa , bunların kan şekerini yükselttiği unutulmamalıdır.

Tip2 diyabet tanısı koymak için 8 saatlik açlığı takiben açlık kan şekeri bakılır. Açlık kan şekerinin 100-110 mg/dl altında olması gerekir. 126 mg/dl üzerinde ise Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yapılır. OGTT 'de 2 saatte 200 mg/dl üzerinde kan şekeri ölçülmüşse tip 2 diyabet tanısı konur. Açlık kan şekeri değerleri 100-110 ile 126 mg/dl arası ise ve OGTT'de  2ci saatte 140-199 mg/dl arasında ise 'bozulmuş glukoz toleransı' tanısı konur. Bu kişiler ileride tip 2 diyabet geliştirme riski açısından takip edilirler.

OGTT nasıl yapılır?

OGTT, tip 2 diyabet tanısı için gerekli bir testtir, tip 1 diyabet tanısı için gerekmez. Ancak artık çocuklarda da, erişkin tip diyabet gözlenebildiğinden, çok az bir oranda da olsa bu gibi vakalar için OGTT yapılır.

OGTT'de 8 saatlik açlığı takiben 75 gram glukoz içeren mayi ağızdan verilir. Genellikle kabul edilen 2 saatte alınan kan şekeri seviyesinin yeterli olmasıdır. Bazen 1ci ve 3cü saatte de kan şekeri ölçümleri alınabilir.

OGTT testi, ayrıca gebelik diyabeti tanısında da kullanılır. 

Hemoglobin A1C nedir, tanıda kullanılabilir mi?

HbA1C glukozillenmiş hemoglobindir ve daha çok diyabetin 3 aylık takibinde kullanılır. Normal değeri 6'nın altıdır. Kötü kontrol edilen diyabetlilerde kan şekeri yüksekliği olduğu için HbA1C değerleri yüksek çıkar. Ancak son yıllarda, HbA1C'nin tanı amaçlı da kullanılabileceği araştırıcılar tarafından kabul edilmiştir. Bu araştırıcılar HbA1C'nin tanı amaçlı değerinin 6.5 üstünde olması gerektiğini kabul etmişlerdir.  Fakat her merkezde rutin olarak yapılmaması, teknik sorunlar nedeniyle her laboratuvar şartının uygun olmaması ülkemizde tanı amaçlı kullanım için uygun olmadığını düşündürmektedir.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş