Çocuklarda göz muayenesi

Çocuklarda göz muayenesi

Kategoriler

Çocuğunuz için çok geç olmasın..

Tek gözle görme ile iki gözle görme arasında görme keskinliği açısından hiç bir fark yoktur. Dolayısıyla bir gözü hiç görmeyen veya az gören bir çocuk, iki gözü açıkken her şeyi net görebilir. Genellikle problem göz muayenesi yapılmadan fark edilemez.

Çocuklarda görme azlığı yapan sebeplerin büyük kısmı tedavi edilebilir niteliktedir. Ancak özellikle okul öncesi (6 yaş öncesi) dönemde var olan görme bozuklukları çocuk muayene edilmezse fark edilemeyebilir.

Görme bozukluğuna yönelik teşhis geç konulur ve vaktinde tedavi edilmez ise, 6 yaş ve sonrası tanı konup tedavi edilse bile görme düzeyi çok az artmakta veya hiç artmamaktadır. Çünkü beyinde ki görme merkezi gelişimini tamamlamış ve yeni etkilere kapalı hale gelmiştir. Tedavi için cerrahi müdahale uygulanma ve/veya çocuk gözlük taksa da hiç bir zaman görme seviyesi %100’e ulaşamaz. Buna görme tembelliği diyoruz.

Çocuklarda göz muayenesi erişkinlere göre daha zordur. İlk 3 yaşta çocuklarda gerçek görme ölçülemez. 3 yaşındaki bir çocuk şekilleri söyleyebilir fakat doğumdan itibaren görülebilen ve ölçülebilen muayene kriterleri ile bebek ve çocuk değerlendirilebilinir. Yeni doğan bebekte göz yapıları simetrisine, kapak hareketlerine, korneanın şeffaflığına, kornea büyüklükleri arasında fark olup olmadığına, retina refleksine bakılarak katarakt ve tümör araştırılır. 32 haftadan erken ve 1500 gr dan düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde ROP olarak bilinen yeni doğan retinopatisi araştırılmalı ve varsa erken donemde tedavi edilmelidir.

İlerleyen dönemlerde kontroller her şey yolunda ise 6. ay ve 3 yaşında yapılmalıdır. 6 ayda bebekte gözde kayma, göz hareketlerinde kısıtlılık, refraksiyon ölçümü yapılarak iki göz arasında anormal numara farkı olup olmadığına bakılır. Katarakt, glokom, tümör, retina hastalıkları yönünden bebek değerlendirilir ve her şey yolunda ise 3 yaşta kontrole çağrılır. Şayet normalin dışında bulgular varsa bebek daha sık kontrole çağrılır ve/veya tedavisi planlanır. 6. ayda var olan yüksek hipermetrop ve astigmat değerleri bebek büyüdükçe kendiliğinden düzelebilir. Özellikle hayatin ilk yaşında var olan bozukluklar derhal düzeltilmez ise daha sonraki yıllarda yapılacak tedavilerin başarı oranı çok düşük olmaktadır. Bu yüzden aileler ve çocuk doktorları özellikle 6. ay ve 3 yaş göz muayenelerine özen göstermelidir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş