Kategoriler

Nakilden sonra erkeklerin çoğu cinsel güçlerini tekrar kazanırlar ve kadınların çoğu ameliyattan birkaç ay sonra adet sikluslarının normale döndüğünü görürler.

Başarılı bir karaciğer nakil ameliyatından birkaç ay sonra, kendinizi yeteri kadar iyi hissettiğinizde cinsel faaliyetlerinize tekrar başlayabilirsiniz. Erkeklerin çoğu cinsel güçlerini tekrar kazanırlar ve kadınların çoğu ameliyattan birkaç ay sonra menstruasyon döngülerinin (adet sikluslarının) normale döndüğünü görürler. Bununla birlikte, bazı ilaçlar, cinsel fonksiyonu azaltabilir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuz ya da karaciğer nakil ekibinizden yardım isteyebilirsiniz.

Bağışıklığı baskılayıcı ilaçların bazıları doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltabilmektedir. Bu nedenle doğum kontrol hapları kullanmanız tavsiye edilmez.Spiral gibi rahim içi araçlar da artan enfeksiyon riski yüzünden önerilmemektedir. Prezervatif kullanımı hem enfeksiyonu, hem de istenmeyen gebelikleri önlemenin en iyi yolu olarak değerlendirilebilir. Diyaframlar da bir diğer seçenektir. Konu ile ilgili en doğru kararı alabilmek için kadın doğum uzmanına danışabilirsiniz.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş