Ameliyathanede hastalar hemen uyutulur mu?

Ameliyathanede hastalar hemen uyutulur mu?

Kategoriler

Hastalar ameliyathaneye genellikle rahatlatıcı ilaç etkisi altında gelir.

Öncelikle anestezi doktoru ve anestezi teknikeri tarafından karşılanır, hastanın kimliği, yapılacak ameliyat, cerrahın ismi gibi bir takım denetimlerden geçtikten sonra sedyeden ameliyat masasına ameliyat ekibi tarafından anestezi doktorunun gözetiminde alınırlar.

Ameliyat başlamadan önce anestezi teknikeri hastaya kan basıncını takip etmek için tansiyon aletini, kalp atışlarını görüntüleyebilmek için kalp monitör cihazının elektrotlarını ve solunum fonksiyonunu takip edebilmek için de kandaki oksijeni ölçen puls oksimetre cihazının parmak ucu kablosunu bağlar. Bunlar ameliyat boyunca hastanın yaşamsal fonksiyonlarının yakından izlenebilmesini sağlayan uygulamalardır.

İşte hasta ameliyathaneye geldikten sonra hemen uyutulur mu sorusunun cevabı burada yatmaktadır. Önce hastanın yaşamsal faaliyetlerinin görüntülenmesi sağlanır ve sonrasında gerekirse anestezi başlamadan önce 3-5 dakika süreyle hastaya maskeyle oksijen verilebilir.

Bundan sonra sırasıyla ağrılı uyaranları azaltacak, anestezi denen özel uyku halini oluşturacak ve kas gevşemesi sağlayacak ilaçları damar yoluyla hastaya uygular. Daha sonra anestezist tarafından hastanın nefes borusuna yerleştirilen bir tüp sayesinde hastaya oksijenle birlikte anestezik gazlar verilir. Damardan ve solunum yolundan anestezik ilaçlar ve gazlar verildiği sürece anestezi devam eder. Cerrahi işlem bitiğinde anestezik ilaçlarda kesilir, ilaçların vücuttaki etkilerinin azalması ile birlikte kısa süre içinde hasta uyanır.

Bu süreç içinde anestezi doktoru sürekli hastanın başındadır ve ameliyatın seyri ile ilgili gerekli tedavileri yapar. Ameliyatın öncesi ve sonrasın da anestezi doktorunuz sürekli yanınızdadır.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş