Yoğun bakım ünitesinden ne beklemelisiniz?

Yoğun bakım ünitesinden ne beklemelisiniz?

Kategoriler

Yoğun bakım ekibinin hastanın durumundaki önemli herhangi bir değişiklik durumunda veya yapılacak işlemler konusunda sizi bilgilendirecektir.

Yoğun bakım ünitesindeki hastalardan sorumlu bir çok doktor vardır ve gün boyunca hastaları muayene eder ve vizitler yaparlar. Yoğun bakım ekibi üyeleri hasta ve/veya hasta ailesi ile hastanın sağlık durumu ve bakım planı konusunda herkesin ortak bir anlayışa sahip olmasını sağlamak üzere düzenli olarak görüşürler. Bu görüşmeler hasta yakınlarının hastanın durumu hakkında sormak istedikleri soruları sorabilmeleri için de uygun bir zaman yaratır.

Yoğun bakım üniteleri büyüklükleri bakımından da farklıdır. Bazı ünitelerde 6-8 hasta bir arada bulunurken, bazılarında hastalar tek başlarına bir odada tutulurlar. Yoğun Bakım Ünitesine girmeden önce mutlaka kapıda bulunan zili çalarak veya danışmada bulunan sekreter aracılığı ile üniteye girme isteği belirtilmeli ve refakat eden bir görevli olmadan içeriye girmeye çalışılmamalıdır. Bu önlemler tümüyle hastaların daha iyi ve güvenli koşullarda bakımı nedeni ile alınmaktadır.

Hastanızın yanına girdiğinizde olasılıkla hastanıza bağlı tüp veya tüpler ve hasta başında cihazların bulunduğunu göreceksiniz. Yoğun bakım ünitesindeki hastalar bir kalp (EKG) ve oksijen monitörüne bağlıdır. Bu temel monitörlerin dışında hastanın durumuna ve gereksinimlerine bağlı olarak bir çok başka cihaz ve monitör de bulunabilir. Bunlar hastanızın hemşiresi tarafından sizlere açıklanacaktır.

Birçok monitörün bulunması nedeni ile özellikle gündüz saatlerinde yoğun bakım ünitesi çok gürültülü bir yer olabilir. Monitörler ve solunum cihazlarının alarmları ayarlanmıştır. Hasta hareket ederse veya öksürürse bir alarm sesi duyulabilir. Alarmların birçoğu acil bir durumu haber vermez. Yoğun bakım ünitesindeki hastalar kendilerini konfor altında hissedecekleri ve yanıt verme düzeylerini azaltabilecek ilaçlara sıkça gereksinim duyarlar. Sedasyon düzeyi hastanın durumuna bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yoğun bakım hastaları sözlü veya dokunma biçimindeki uyarılara yanıt veremedikleri halde işitebilir ve hissedebilirler. Ziyarete gelen aile üyeleri onlarla konuşmalı, ellerini tutmalı ve sevildiklerinden haberdar olmalarını sağlamalıdırlar.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş