Yıllık jinekolojik kontrolünüzü unutmayınız!

Yıllık jinekolojik kontrolünüzü unutmayınız!

Kategoriler

Kadın genital organ muayenesi sisteminin dinamik olmasından dolayı ihmal edilmeksizin her sene yapılmalıdır.

Kadın genital organ muayenesi sisteminin dinamik olmasından dolayı ihmal edilmeksizin her sene yapılmalıdır. Jinekolojik muayene dış organ muayenesi ve iç organların muayenesi olarak pelvik sistemi kapsar.

Kabul edilen; herhangi bir şikayet olmasa da ilk muayenenin 13 - 15 yaşlarında yapılmasıdır. Farkedilmemiş genetik hastalıklar, anatomik bozukluklar, oluşabilecek sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu muayenede adet olup olmama, ikincil sex özelliklerinin gelişimi, boy - kilo , iskelet bozuklukları, zeka gibi pek çok konuyu kapsar. Cinsel organ yapı bozukluğu , organ yokluğu, kanserler  araştırılır.

Genital organların büyük kısmı iç organ olduğundan vajinal muayenede ultrason kullanılır. Genellikle uygun vakada vajinal ultrason kullanılır. Bakire olanlar, vaginismus, organ anomalisi , eşlik eden böbrek anomalisi vb hallerde abdominal ( karından) ultrason yapılır.Dünyada kadın ölümlerinde mide - barsak kanserlerinin üst sırada yer alması nedeniyle özellikle şikayeti olmasa da 40 yaşından sonra her kadın yılda bir gaitada gizli kan baktırmalıdır.

Yıllık muayene yaptırmanın amacı nedir?

Yıllık muayenede amaç organlarda yaşa uygun olmayan gelişim ve yapıların tespit edilmesi; patolojilerin bulunması, kanser taraması, korunma yöntemlerinin değerlendirilip düzenlenmesi, meme kontrolü, yapılamamışsa 9 yaşından itibaren rahim ağzı kanserinden korunmak için aşı yapılması, bilişsel fonksiyon değerlendirilmesi, özellikle ergenlik ve menopozda psikolojik durum değerlendirilmesi, ailevi risk taşıyanlarda tarama yapılmasını kapsar.

Yumurtalık kanseri özellikle 63 yaşında pik yapan ve ileri evrelere kadar sessiz giden yüksek oranda ölümcül bir hastalıktır. Hastaların %85 'inin herhangi bir şikayeti yoktur. Ancak jinekolojik muayenede , ultrason da kullanılarak ve tabii yardımcı radyolojik cihazlarla tanı konur. Yılda bir muayene olan kadınlarda olsa bile tanı erken evre konur ve tedavi başarısı yüksektir.

Rahim ağrzı kanseri ise özellikle gelişmemiş - gelişmekte olan ülkelerde daha sık olmak üzere yine sadece kanama düzensizliği , kokulu akıntı, cinsel ilişkide kanama vb basit şikayetlere yol açan bir kanser olup yılda bir yapılacak ''smear'' testi ile yakalanabilir.

Rahim ağzı kanserlerinin tamamına yakını Human Papilloma Virus (HPV) nedeniyle olur. Son 10 yılda geliştirilen aşı sayesinde virusu kapmamak ve rahim ağzı kanserine yakalanmamak mümkün hale geldi. 9 yaşından itibaren her kadın ve erkek bu genetik teknoloji kullanılarak yapılan aşıyı koldan 3 doz olarak yaptırabilir.

Rahim içi en sık rastlanan problem ''MYOM''dur. Rahim ince ve hormon duyarlı bir zar tabakasının etrafını saran kalın bir kas tabakası ve onu çevreleyen ince bir zar tabakadan oluşur. Myomlar kas dokusundan kaynaklanır. Kadınlarda %20-25 sıklıkla görülür. İyi huyludur. %0,4 kanser riski taşır. Myomlar yerleşim yerlerine göre değişik bulgular verir. Çok büyük bir myom sessiz olabileceği gibi 1 cm 'den küçük bir myomun aşırı kanama ve cerrahi müdahale gerektirmesi ihtimaldir. Yapılacak muayene ve ultrason ile tanısı rahatça konur. Takip ve tedavi belirlenir.

Rahim iç zarı veya rahim ağzı polipleri de muayenede tanınır ve tedavi edilir. Tüplerde oluşabilecek en sık sorun ; tüp kapalılığı ve çocuk doğuramama olabilir. Bu durum en çok ihmal edilmiş vajinal enfeksiyonlara ve endometriozise bağlıdır. Ultrasonda görünür hale gelen tüp şikayet yapmayıp rutin muayenede tespit edilebilir. Dolayısıyla hastaya çocuk sahibi olmak istediği zaman neler olacağı anlatılır.

Yumurtalıklar iç organ olup adet düzeninde esas rolü oynar. Bu organ dinamik olup sürekli yumurta gelişimi ve devamlılığı için çaılşır. Yıllık muayenede vajinal muayene ile serbest olup olmadığı ve büyüklüğü değerlendirilir ve ultrason yardımı ile boyutu, kapasitesi, fonksiyonu ve patolojileri saptanır. En sık gelişen  kist yumurta kistleridir. ( Folikül kisti ) . Genellikle 3 cm 'den küçük sıvı içeren basit yapılardır. Çoğunlukla tedavi bile gerekmeden 1- 2 ayda kendiliğinden yok olur. Oysa çikolata kisti ( Endometrioma ) gibi patolojiler çok önemli olup yumurtlama ve gebe kalma üzerine etkisi vardır. Endometrıumun (rahim içi zarının) yumurtalıkta yerleşmesidir. Büyüme yapışıklık yapma eğiliminde olup bazen cerrahi müdahale gerektirir.

Yıllık muayenede özellikle aile hikayesi gibi özel bir risk faktörü yoksa 40 yaşından sonra mamografi ve meme ultrasonu yapılmalıdır. Elle meme muayenesine bu yaşlardan itibaren bu yöntemler eklenirse erken evre kanser yakalanabilir.

Menopoz veya 50 yaşından sonra muayene 6 ayda bir yapılır. Amaç başta kanser olmak üzere patolojileri yakalamaktır.

Rutin muayenede hastadan öykü alırken psikososyal durumu ve cinsel hayatı ve sıkıntıları konuşulmalı yakınları dinlenilmeli ve gerektiğinde nörolojik ve psikiyatrik konsultasyon yapılmalıdır.

Yıllık muayenede 40 yaşından sonra (ki aile riski varsa daha erken) kemik yoğunluğu değerlendirilmelidir. Gerekenlerde kalsiyum , D vitamini vb takviyeler yapılmalıdır.

Yılda bir gaitada gizli kan bakılmalı, kan değerleri ölçülmelidir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş