Yenilenme Gücünüz Kendi Hücrelerinizde

Yenilenme Gücünüz Kendi Hücrelerinizde

Kategoriler

Rejeneratif Tıp Uygulamaları Ortopedi’de Yepyeni Kapılar Araladı

Günümüzde hücresel tedavilerin gelişmesi ve kök hücre uygulamalarının gündeme gelmesiyle artık “kıkırdak hasarları iyileştirilebilir” demeye başladık. Rejeneratif (yenileyici) tıp, hasara uğramış dokuların biyolojik ürünlerle tedavi edilmesi olanağını sağladı. Vücudun, hasar görmüş dokularını kendi kendine onarabilme yeteneği ve kök hücrelerin etkisi inceleniyor. Böylelikle yaşlanma, hastalıklar, travma ya da doğuştan bozukluklar nedeniyle fonksiyonlarını yitiren dokuların tamiri ve yenilenmesi için, canlı işlevsel dokular üretiliyor.

Yenileyici tıp sadece problem geliştikten sonra hasarın tedavisinde değil, aynı zamanda problemlerin oluşmasını engelleyici koruyucu tıp alanında da önemli rol oynamaktadır.

Rejeneratif tıbbın ortopedik hastalıklardaki kullanımı

  • Eklem kıkırdağı yaralanma ve yıpranmaları
  • Tendon yaralanmaları ve iltihabı
  • Yumuşak doku yaralanmaları
  • Bacak dolaşım bozuklukları ve iyileşmeyen kronik yaralar
  • Diyabetik ayak

Hücresel tedavi yöntemleri

1. PRP (Trombositten zenginleştirilmiş plazma)

Özellikle kıkırdak hasarlarında, tendon yaralanmaları ve aşırı kullanımlarından doğan ağrılarda, akut adale yumuşak doku problemlerinde kullanılan bu yöntemde, hastadan alınan kan, işlemden geçirildikten sonra enjeksiyon şeklinde hastanın problemli bölgesine uygulanmaktadır. Kişi işlem sonrası günlük işlerine büyük oranda sınırlama olmaksızın devam edebilir. Uygulama, bazen bir kez yeterli olurken gerekli görülürse haftalık periyodlarla üç kez yapılabilir. PRP bir hücresel

tedavi yöntemidir ancak kök hücre uygulaması değildir. Burada kullanılan hücreler trombositlerdir. Onların büyüme faktörlerini aktif hale getirmeleriyle işlev görürler.

2. Kemik iliği

Kıkırdak lezyonlarında, diyabetik ayak yaralarında, beslenmesi bozulmuş bacak ve iyileşmeyen yaralarda kullanılan bu yöntemde kemik iliğinden alınan kök hücreleri de içeren progenitör (öncü) hücreler, özel sistemde kapalı olarak işlendikten sonra eldeedilen hücre konsantrasyonu hasarlı bölgeye enjekte edilmektedir.

3. Yağ dokusu 

Yağ dokusu, yüksek oranda kök hücre içeriğinden çok önemli bir kaynaktır. Hastanın karın ya da basen bölgesinden alınan 150-200 cc yağ dokusu özel sistemlerle işlenerek, bir saat içerisinde elde edilen kök hücre açısından zengin hücre konsantrasyonu, problemli alana uygulanmaktadır. Özellikle kıkırdak hasarlarının tedavisinde çok güncel olan bu yöntem iyileşmeyen yaralarda ve beslenme bozukluğu olan bacaklarda da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

4. Hücre kültürleri

Yukarıdaki yöntemlerin hiç birinde tek bir hücre tipi ya da saf kök hücre yoktur; çeşitli hücrelerden oluşmuş konsantrasyonlar kullanılmaktadır. Kültür yönteminde ise hücre, laboratuvarda çoğaltılarak tek tip hücrelerden oluşan bir uygulama materyali haline getirilir. Bu uygulama iki aşamalıdır. Birinci aşamada kemik iliği, yağ ya da eklem (sinovyum) biyopsi yapılarak elde edilen doku örneği, özel izinlerle açılmış GMP laboratuvarlarına gönderilir. Orada steril ve son derece özel şartlarda hücreler ayrıştırılır ve çoğaltılırlar. Üçdört hafta süren bu aşamadan sonra, ikinci seansta bu hücreler hastaya uygulanır. Günümüzde mevzuat gereği, sadece kıkırdak hücre kültürü şeklinde olan bu yöntem, yakın gelecekte kök hücre kültürü şeklinde de uygulanabilecektir. Erişkin kök hücrelerinin önemi, konuldukları yerin özelliğine göre değişime uğraması ve bozuk olan doku yerine yenisini oluşturmasındadır.Bu hücreler ödemi de azaltmakta ve ağrı şiddetini de düşürmektedir. Diğer bir özelliği de bağışıklık (immün) sistemini ayarlayabilmeleridir.

Yani bu, başkasının kök hücresi bir başkasına uygulanabilir demektir. Çok yakın bir zamanda ülkemizde bu hücrelere yönelik doku bankacılığı kurulmuş olacaktır.

Hastanın karın ya da basen bölgesinden alınan 150-200 cc yağ dokusu özel sistemlerle işlenerek, bir saat içerisinde elde edilen kök hücre açısından zengin hücre konsantrasyonu, problemli alana uygulanmaktadır.

Erken kontrol

Tüm bu tedavilerin uygulanabilmesi için hekime erken başvurulması büyük önem taşımaktadır. Bu sayede eklemleriniz genç kalır. Uzun süre spor yapabilirsiniz. Bu tedaviler kireçlenme için uygulandığında, ağrı azalacak, doku yenilemesi gerçekleşecek, eklemin erken yaşlanması engellenecektir.


*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş