Kategoriler

Bebeğinize banyo yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar..

Yenidoğan bebeklerin herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve bulunduğu ortamın ısısı iyi düzenlenmiş ise; banyo yaptırılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aşağıda sıralanan banyo tekniği, bebeğinizin göbeği düşünceye kadar yani ilk 1 hafta-10 gün içinde uygulayacağınız tekniktir:

 • Bebeğinizin göbeği düşene kadar ve sonraki 2-3 gün bebeğinizi akan suyun altında yıkamanız önemlidir. Böylece su, vücudundan akıp gideceği için, göbeğin kirli su ile teması ve enfeksiyon riski önlenmiş olur.

 • Hava şartları ve evinizin sıcaklığı uygun ise bebeğinizi her gün banyo yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü banyo, bebeğinizin rahatlaması ve gelişimi açısından önemlidir. Ancak şartlar uygun değilse banyoyu gün aşırı yaptırmak da yeterli olur.

 • Banyo yaptıracağınız ortamın ve kullanacağınız malzemelerin temiz ve yalnızca bebeğinize ait olmasına özen gösteriniz.

 • Bebeğinizin banyosunu yaptıracağınız ortamın ısısını 25°C - 26°C’ye kadar yükseltebilirsiniz. Banyo bittikten ve bebeğinizi giydirdikten sonra ortamın ısısını normale düşürebilirsiniz. Ortam 22°C - 23°C ısısında olması yeterlidir.

 • Bebeğinizin banyosunu, emzirmeden önce, karnı açken yaptırınız. Karnının tok olması tutuş pozisyonuna bağlı olarak kusmaya neden olabilir.

 • Banyo için genelde akşam saatlerini tercih ediniz. Böylece bebeğinizin geceyi daha sakin ve uyuyarak geçirmesini sağlamanın yanı sıra sizde dinlenme fırsatı bulmuş olursunuz.

 • Bebeğinizin banyo suyunun ısısı, vücut ısısı ile aynı, yani 36,5°C-37°C olmalıdır. Bebeklerin cildi çok ince ve hassas olduğu için, daha yüksek sıcaklıklar yanıklara sebep olabilir. Bu nedenle suyun sıcaklığından emin olmak için su termometresi kullanmanız daha güvenli olur. Termometreniz yok ise kolunuzun dirsek kısmıyla suyun sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

 • Bebeğinizi sol elinizin üzerine yüzüstü pozisyonda yatırın. Baş parmağınız sol koltuk altında, işaret parmağınız boynun hemen altında, omuzlarını destekleyecek şekilde, orta, yüzük ve küçük parmağınız ise sağ kolu kavrayacak şekilde koltuk altında olmalıdır (kayıp düşmesini önlemek için). Bu pozisyonda özellikle başın aşağı doğru duruşu önemlidir. Böylece bebeğinizin başını yıkarken dökeceğiniz suyun kulaklarına, ağzına ya da burnuna kaçması önlenmiş olur.

 • Uygun pozisyon sağlandıktan sonra, bebeğinizin vücudunu ıslatın ve bebekler için uygun olan herhangi bir bebek şampuanını vücuduna az miktarda dökerek köpürtün, serbest olan elinizle sırtını, kollarını, bacaklarını ve ayaklarını, karnını, göğsünü, bebeğinizi kavradığınız elinizi çekmeden yavaşça ovarak yıkayın. Sonra ensesinden aşağıya bolca su dökerek cildini durulayın. Bu işlemi bir kez yapmanız yeterlidir. Şampuanı haftada 1 kez kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Daha sonra başının tam üstünden su dökün ve başını şampuanlayarak köpürtün. Parmak uçlarınızla hafifçe ovarak yıkayın ve daha sonra yine başının tam üstünden bolca su dökerek iyice durulayın.

 • Bebeğinizin cildi kuruysa son durulama suyundan önce bir kabın içine göz kararı ile bebek yağını koyup sulandırarak tüm vücuduna dökün ve sadece su dökerek fazla yağı cildinden akıtın. Bebe yağını haftada 1 kullanmanızı öneririz.

*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Tarih 23.7.2018 editor@florence.com.tr
Paylaş